Artykuł sponsorowany

Agregaty prądotwórcze – typy i zastosowanie w praktyce

Agregaty prądotwórcze – typy i zastosowanie w praktyce

Agregat prądotwórczy to rewelacyjny wynalazek, który dziś pozwala rozwiązać wiele problemów, kiedy nagle zabraknie prądu w sieci lub urządzenie elektryczne musi pracować z dala od źródeł prądu. Zastosowanie agregatów jest bardzo szerokie, podobnie jak liczba ich typów i możliwości.

Jak zbudowany jest agregat prądotwórczy?

Wytwarzające prąd urządzenie wydaje się być proste w budowie, bowiem składa się jedynie z czterech podstawowych elementów – silnika spalinowego, prądnicy synchronicznej, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Jego budowa okazuje się jednak o wiele bardziej skomplikowana, jeśli przyjrzymy się z bliska poszczególnym elementom. Sama rozdzielnica to zespół przewodów, przełączników i sterowników, dzięki którym możliwe jest odpowiednie przekierowanie energii elektrycznej oraz odłączanie jej i włączanie w razie potrzeby. Również prądnice mogą być wyposażone w magnesy stałe lub elektromagnesy, co w pewnym zakresie różnicuje ich strukturę i zasadę działania.

Kolejnym elementem jest silnik, który, zależnie od modelu agregatu, może występować w wersji wysokoprężnej, zasilanej olejem napędowym lub w wersji benzynowej. W ten sposób okazuje się, że agregat nie jest urządzeniem, ale raczej zespołem urządzeń, które umieszczone pod jedną obudową tworzą spójny system służący wytwarzaniu elektryczności. W zespole znajdują się też takie składowe, jak zbiornik paliwa, tłumik spalin, metalowa rama z amortyzatorami, obudowa, przyłącza z gniazdami, a niekiedy też akumulatory. Poszczególne elementy składowe zespołu mają różną moc i parametry, dzięki czemu razem tworzą albo gigantyczne urządzenie zdolne zasilić szpital, albo są niewielkimi, przenośnymi agregatami stosowanymi do oświetlenia budynku czy zasilania pojedynczej maszyny rolniczej.

Rodzaje i zastosowanie agregatów prądotwórczych

Ponieważ zastosowanie agregatów jest bardzo szerokie, równie bogaty jest ich wybór. Zasadnicza konstrukcja urządzeń bywa podobna, a różnorodność sprowadza się przede wszystkim do mocy, czyli ilości wytwarzanego prądu. W praktyce rozróżnia się też agregaty morskie i lądowe, agregaty stałe i ruchome, agregaty ze sterowaniem ręcznym i automatycznym, których nazwy same wskazują na specyficzne cechy budowy, zastosowanie i sposób pracy. Podstawowym zadaniem agregatów prądotwórczych jest wytwarzanie energii elektrycznej niezbędnej do zasilania w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci energetycznej lub nie pracuje żadna elektrownia korzystająca ze źródeł odnawialnych.

Mniejsze agregaty, jak te oferowane przez firmę Power Serwis Sp. z o.o., która świadczy także serwis agregatów, mogą być efektywnym źródłem prądu w ogrodnictwie, garażach i warsztatach albo stanowić alternatywne źródło prądu w większych przedsiębiorstwach czy instytucjach, gdzie stałe zasilanie jest ważne zarówno dla bezpieczeństwa ludzi, jak i sieci energetycznej budynku czy pracy niektórych cennych urządzeń.  Takie sytuacje to między innymi stałe zasilanie sali operacyjnej czy urządzeń podtrzymujących życie, albo zapewnienie nieprzerwanej dostawy energii do urządzeń, w których przeprowadzane są długotrwałe testy laboratoryjne. W aspekcie bardziej przyziemnym agregat może być alternatywą zasilania w letnim domku z dala od cywilizacji, gwarantując oświetlenie, ogrzewanie czy możliwość skorzystania z elektrycznych urządzeń gospodarskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz