Materiał Partnera

Zasady działania agregatów chłodniczych

Zasady działania agregatów chłodniczych

Towary takie jak wiele rodzajów żywności czy leki wymagają, by przechowywać je i transportować w niskich temperaturach – dzięki temu zachowują swoją świeżość i przydatność do użycia. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów konstrukcji urządzeń chłodniczych jest specjalny agregat, który odpowiada za utrzymanie temperatury na pożądanym poziomie. W jaki sposób działa taki mechanizm?

Agregat chłodniczy – co to takiego

Potocznie agregat chłodniczy nazywany jest sprężarką – to właśnie on odpowiedzialny jest z utrzymanie wewnątrz komory chłodniczej niskiej temperatury, która umożliwia długie przechowanie zamkniętych w środku produktów. Najpowszechniej agregaty spotykamy w konstrukcji zwykłych, domowych lodówek, ale znajdują się one również na wyposażeniu, przemysłowych zamrażarek, specjalnych samochodów-chłodni oraz pomieszczeń chłodzących, obecnych np. w magazynach żywności. Aby zapewnić optymalny poziom wydajności – a zatem utrzymywać temperaturę na stałym poziomie niezależnie od warunków panujących poza komorą chłodniczą – agregat połączony jest z termostatem, który mierzy temperaturę.

- W zależności od wskazań termostatu, agregat schładza powietrze z określoną wydajnością, bądź wyłącza się w celu oszczędzania energii, kiedy temperatura osiągnie pożądany pułap – wyjaśnia przedstawiciel firmy Konvekta.

Jak to działa?

Agregat chłodniczy składa się z dwóch głównych elementów – parownika oraz skraplacza, które połączone są ze sobą za pomocą przewodów transportujących tzw. czynnik chłodzący. Wraz z urządzeniami takimi jak sprężarka i zawór dławiący tworzą one układ, w którym czynnik krąży, cyklicznie pobierając ciepło i oddając je na zewnątrz. Proces ten składa się z kilku etapów?

  1. Czynnik chłodzący znajdujący się w parowniku ma niskie ciśnienie, która wynika z jego niskiego ciśnienia. Dzięki temu może on pobierać energię cieplną z wnętrza komory, w wyniku czego dochodzi do jego parowania.
  2. Ogrzany czynnik trafia do sprężarki, która jeszcze bardziej zwiększa jego ciśnienie i jednocześnie temperaturę
  3. A agregatu czynnik trafia do skraplacza, gdzie, zgodnie z nazwą, dochodzi do jego skroplenia. W wyniku tego procesu zgromadzona w nim energia cieplna zostaje oddana i wyemitowana do środowiska zewnętrznego.
  4. Na powrót schłodzony czynnik przepływa przez zawór dławiący, który obniża jego ciśnienie – tym samym czynnik schładza się jeszcze bardziej do tak niskiego poziomu, że może zostać na powrót ogrzany od ciepła zgromadzone w komorze chłodzenia. Cały cykl zaczyna się od początku.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów agregatów, przeznaczonych do obsługi urządzeń gospodarstwa domowego, jak i samochodów przeznaczonych do transportu żywności i innych łatwo psujących się produktów.  

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz