Artykuł sponsorowany

Soki tłoczone – smaczniejsze i zdrowsze od zwykłych!

Soki tłoczone – smaczniejsze i zdrowsze od zwykłych!

Soki są nie tylko smaczne, ale i zdrowe – zawierają mnóstwo składników mineralnych i witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niestety nie każdy sok można nim nazwać. Wiele spośród nektarów sprzedawanych w dużych marketach zawiera mnóstwo konserwantów i barwników, a soki z koncentratu rozpuszczone przy pomocy wody tracą naturalny, owocowy smak. Najlepiej wybierać zatem soki tłoczone – smaczne i odżywcze.

Czym jest sok tłoczony?

Każdy z nas ma własne upodobania smakowe. Sięgamy po soki marchwiowe, jabłkowe, malinowe, porzeczkowe czy wieloowocowe. Soki tłoczone nie tylko przebijają zwykłe soki swoją naturalnością, wysoką zawartością składników odżywczych, ale też smakami i ich dostępnością. W ofercie soków tłoczonych z łatwością odnajdziemy te wytworzone z mniej popularnych owoców, a także warzyw. Możemy napotkać smaki: aroniowy, porzeczkowy czy buraczkowy. Najważniejszy jest jednak skład takich soków. Można uznać je za prawdziwe soki w stu procentach, bo przygotowywane są na bazie starych receptur, używanych przez pokolenia, które nie znały jeszcze skomplikowanych maszyn produkcyjnych. Soki tłoczone wyróżnia to, że nie dodaje się do nich cukrów, konserwantów, a także wody. Przygotowywane są tylko z najwyższej jakości dojrzałych owoców, które są starannie wyselekcjonowane. Soki tłoczone nie zawierają dodatków, dlatego ich smak znacznie różni się od tych zwykłych, a osoby kochające prawdziwą esencję nieprzetworzonego produkcyjnie owocu czy warzywa będą zachwycone. Rynek przetwórstwa owocowego związanego z sokami tłoczonymi jest mocno rozwinięty na Zachodzie, ale już dzisiaj działa u nas szereg firm oferujących pyszności według staropolskich przepisów. Jednym z przedsiębiorstw z tego sektora jest działająca w województwie łódzkim firma Dar Ogrodu D. Jezierski, która wyróżnia się również nowymi technikami tłoczenia.

Jak wygląda produkcja soku tłoczonego?

Produkcja soku tłoczonego to bardzo skomplikowana procedura, która musi przebiegać precyzyjnie, aby wydobyć z owoców i warzyw najlepszy smak w odpowiedniej chwili. Do tłoczenia soków używa się specjalnych maszyn do przetwórstwa zwanych tłoczniami. Większość z nich wytwarzana jest z drewna, co pozwala uniknąć styczność owoców z metalem, który często nadaje sokom nieprzyjemny posmak. Pierwszym etapem jest selekcja owoców ­i warzyw – na soki wybierane są tylko specjalnie hodowane odmiany (owoc musi być zdrowy i dojrzały). Drugi etap to rozdrabnianie owoców na tak zwaną pulpę, a przebiega on w podobny sposób jak przed wieloma wiekami. Proces różni się tylko nowoczesnością i wielkością używanych maszyn. Kolejny, trzeci etap, zakłada tłoczenie na zimno. Dzięki temu uzysk soku to około 60–80% owocu bądź warzywa, które nie traci swojego składu i barwy. Czwartym etapem jest pasteryzacja soku w taki sposób, aby nie tracąc swoich właściwości pozostawał on jak najbardziej naturalny jak najdłużej. Na tym kończy się produkcja soków tłoczonych, które trafiają do specjalnie przygotowanych opakowań kartonowych do soków, butelek, a także worków, podbijając światowe rynki i podniebienia!


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz