Artykuł sponsorowany

Rodzaje gazów technicznych w spawalnictwie

Rodzaje gazów technicznych w spawalnictwie

Kwestia gazów używanych w spawalnictwie jest bardzo złożona. Nic dziwnego więc, że wielu z nas po prostu popełnia błędy przy ich doborze. Ten zaś powinien być ściśle zależny od metody spawania oraz spawanego materiału. Najważniejsze jest, aby dobrać gazy odpowiednio do zastosowania – pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, w których sprzęt spawalniczy po prostu odmówi wykonania swojego zadania – na przykład przez zbyt niską temperaturę spalania gazu.

Popularne gazy osłonowe

Gazy techniczne stosowane w spawalnictwie dzielą się zasadniczo na dwie grupy: gazów osłonowych oraz gazów palnych. W większość gazów z obu tych grup zaopatrzymy się na przykład w firmie Gazy techniczne z Dzierżoniowa. Do grupy gazów osłonowych należy na przykład dwutlenek węgla, który powszechnie stosowano jeszcze do niedawna. Obecnie w spawalnictwie występuje sporadycznie, ponieważ istnieją lepsze alternatywy – niepowodujące powstawania tak dużej ilości odprysków, pyłów czy dymów spawalniczych. Ponadto dwutlenek węgla ma jeszcze jedną poważną wadę – w procesie rozprężania mocno się wychładza, co może doprowadzić do zamarznięcia reduktora i braku możliwości kontynuowania prac. Sytuację ratuje podgrzewacz gazu. Dwutlenek węgla stosowany jest w metodzie MAG, w której konkuruje z mieszanką argonu oraz dwutlenku węgla (w proporcjach 4 do 1) – zwaną także po prostu miksem. Ze względu na niską temperaturę zapewnianą przez dwutlenek węgla mieszanka taka powoduje bardzo dobre chłodzenie uchwytu. W metodach MIG oraz TIG powszechnie stosowanym gazem osłonowym jest argon o czystości 4,5 (najwyższa to 5). Jego użycie wskazane jest zwłaszcza przy spawaniu stali kwasoodpornych, aluminium czy tytanu.

Podstawowe gazy palne

Dwoma najczęściej wykorzystywanymi gazami  technicznymi w spawalnictwie są acetylen oraz propan. Oba są stosowane w sytuacjach wymagających podgrzania elementów takich jak chociażby zapieczone śruby. Przydają się także w prostowaniu elementów stworzonych z metalu. Propan znajduje swoje zastosowanie także w lutowaniu gazowym. Po połączeniu z tlenem zwiększa swoją temperaturę spalania, co nadaje mu właściwości niezbędne do lutowania lutami twardymi, takimi jak srebro, miedź czy mosiądz. Acetylen także mieszany jest z tlenem, podobnie jak propan osiągając wówczas wyższą temperaturę spalania – wtedy z powodzeniem można go wykorzystać do spawania elementów metalowych czy ich cięcia. W porównaniu z innymi gazami palnymi oferuje bardzo wysoką jakość cięcia gazowego i małe zużycie tlenu. Propan jest jednak tańszy i o wiele szerzej dostępny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz