Artykuł sponsorowany

Łożyska, z których korzystamy na co dzień

Łożyska, z których korzystamy na co dzień

Łożyska są jednym z najważniejszych elementów wszystkich pojazdów mechanicznych. Choć cała konstrukcja składa się z niebywałej ilości ściśle współpracujących ze sobą części, łożyska stanowią swoistą podstawę większości systemów działających w każdym pojeździe i urządzeniu mechanicznym – i to niezależnie od ich wieku. Ich wykorzystanie jest niezwykle szerokie, a mnogość rodzajów i zastosowań sprawia, że wyspecjalizowane w ich sprzedaży firmy muszą zatrudniać prawdziwych fachowców w dziedzinie łożysk.

Działanie i rodzaje łożysk

Z łożyskami spotkać się możemy w zasadzie wszędzie! Są one swego rodzaju cywilizacyjnym dobrodziejstwem ułatwiającym życie i napędzającym pojazdy oraz urządzenia mechaniczne – i nie tylko! Łożyska i ich odmianę zwaną łożyskami tocznymi stosuje się w każdej branży. Znajdziemy je zarówno w sprzęcie sportowym; rolkach, desce skateboardowej; w urządzeniach RTV i AGD – pralce, czy odkurzaczu; w maszynach budowlanych – w walcarkach, betoniarkach itp. Są one również stałymi elementami większych maszyn – samochodów, ciężarówek czy koparek! To właśnie łożyska umożliwiają płynny i cichy ruch obrotowy, który zapobiega tarciom. Rodzajów łożysk jest wiele. Wyróżnia się między innymi wspomniane już łożyska toczne, ślizgowe, magnetyczne, elektryczne i hydrauliczne. Do ich wykonania wykorzystuje się wiele materiałów takich jak stal, tworzywa sztuczne, ceramika czy hybrydy – większość z nich jest nierdzewna.

Gdzie zaopatrywać się w łożyska?

Niestety, jak każdy element eksploatacyjny pojazdu mechanicznego, łożyska podlegają stopniowemu zużyciu i jeśli dokładne serwisowanie pojazdu bądź też urządzenia mechanicznego wykaże konieczność ich wymiany, należy przystąpić do niej natychmiast – niezależnie od tego, którego łożyska ma dotyczyć.Konieczne będzie wówczas udanie się do rzetelnego dystrybutora łożysk, takiego jak AXAR Hanna Szyńska. Warto wiedzieć, że w bogatej ofercie firmy Axar znajdziemy nie tylko łożyska, ale także pasy klinowe i zębate, uszczelniacze, smary, pierścienie zabezpieczające, czyli wszystko to, co jest potrzebne, aby wymiana łożyska odbyła się w sposób prawidłowy. Zepsuty blender czy szlifierkę kątową, taczkę, kosiarkę, odkurzacz, pralkę nie zawsze trzeba natychmiast wyrzucać, co mogłoby wpłynąć negatywnie nie tylko na stan naszego portfela, ale także na środowisko naturalne. Czasem konieczna może być wyłącznie wymiana łożyska, co oznacza dla nas koszt najwyżej kilkunastu złotych. Oczywiście koszty łożysk wzrastają wraz ze stopniem ich skomplikowania oraz wielkością, więc należy przede wszystkim dopasować je do urządzenia, w którym zostaną wykorzystane.

Łożyska wykorzystywane w samochodzie

Łożyska występują tam, gdzie pojawia się ruch oraz pewne obciążenia. Takie obciążenie to po prostu siła wywierana na łączone ruchowo elementy i może pojawiać się niezależnie od tego, czy samochód akurat się porusza, czy też stoi. Sprzedaż łożysk wydaje się niełatwym fachem, ponieważ występują one w tysiącach, jeśli nie dziesiątkach tysięcy wariantów. Różnią się między sobą nie tylko samą podstawą konstrukcyjną, ale także rozmiarem, technologią wykonania, materiałem, wytrzymałością i wieloma innymi parametrami. Ich dobre dopasowanie oznacza zazwyczaj długą żywotność, ponieważ użytkowane we właściwych warunkach łożyska mogą pracować nawet kilkanaście lat. Niestety, faktyczne warunki pracy mogą się zmieniać na skutek czynników niezwiązanych bezpośrednio z samym łożyskiem – działaniami użytkownika samochodu, starzeniem się elementów sąsiednich czy choćby zabrudzeniami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz