Artykuł sponsorowany

Jakie funkcje powinny posiadać szuflady laboratoryjne?

Jakie funkcje powinny posiadać szuflady laboratoryjne?

Podstawowym wyposażeniem każdego laboratorium są profesjonalne meble. Muszą one zapewniać pracownikom wygodę i bezpieczeństwo, dlatego powinny być wykonane zgodnie z obowiązującymi wymogami i dostosowane do charakteru działalności danej jednostki. Wszystkie blaty, szafki i dygestoria muszą być wykonane z odpornych materiałów, a ich konstrukcja powinna zapewniać maksymalną ergonomię pracy.

Meble laboratoryjne muszą być wygodne, odporne na oddziaływanie rozmaitych odczynników chemicznych i zapewniać wystarczającą ilość przestrzeni do pracy, a także przechowywania pozostałego sprzętu – mówi ekspert z toruńskiego przedsiębiorstwa Polon Labor. Wymagania te dotyczą nie tylko blatów  roboczych i dygestoriów, ale także szafek wraz z szufladami.

Szuflady laboratoryjne muszą mieć właściwą głębokość, umożliwiającą wygodne i bezpieczne składowanie sprzętu oraz odczynników. Pomocnym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowych wkładek z przegródkami, ułatwiającymi utrzymanie porządku.

System samodomykający i blokujący w szufladach laboratoryjnych

Przydatną funkcją szuflad jest system samodomykający. Dzięki niemu do pełnego zamknięcia szuflady nie jest konieczne użycie dużej siły. Szuflady laboratoryjne z takim systemem pracują płynnie, lekko i cicho, zapewniając także  ochronę przed przytrzaśnięciem.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest system blokady szuflady. Rozwiązanie to zapobiega otwieraniu więcej niż jednej szuflady szafki laboratoryjnej jednocześnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku szafek mobilnych, ponieważ zapobiega ich przewróceniu pod wpływem przeważenia.

Niezwykle ważna jest także możliwość całkowitego wysunięcia szuflady, bez ryzyka jej wypadnięcia z szafki. Pełne wysunięcie szuflady zapewnia dobrą widoczność, dzięki czemu pracownik laboratorium z łatwością może sprawdzić całą zawartość schowka, bez konieczności ręcznego przeszukiwania.

Trwałość i wytrzymałość szuflad laboratoryjnych              

Szuflady laboratoryjne, tak samo jak pozostałe elementy wyposażenia, muszą być odporne na niszczące działanie rozmaitych substancji i łatwe w utrzymaniu w czystości. Innymi słowy, muszą być wykonane z odpornych materiałów. Istotna jest także wytrzymałość mechaniczna. Skuteczną ochronę powierzchni szuflad oraz ich brzegów i krawędzi zapewnia wykonanie ich z płyty laminowanej, zabezpieczonej dodatkowo warstwą PVC.

Planując wyposażenie laboratorium warto zdecydować się na współpracę z przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji profesjonalnych mebli laboratoryjnych, które posiada nie tylko niezbędne doświadczenie, ale także  odpowiednie certyfikaty i atesty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz