Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika - prąd z energii słonecznej

Fotowoltaika - prąd z energii słonecznej

Mimo ciągłego rozwoju tej dziedziny, fotowoltaika wciąż nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Szkoda, ponieważ rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet. Z tego powodu warto choć w niewielkim stopniu poznać jej najważniejsze cechy.

Czym jest fotowoltaika

Panele fotowoltaniczne (zwane fotowoltaiką) służą do zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Działają one poprzez przyłączenie ich do istniejącej już w budynku instalacji elektrycznej.

-Prąd wytwarzany w ten sposób to oszczędność dla gospodarstwa domowego. Energia słoneczna przyczynić się więc może do obniżenia rachunków. Można spokojnie wykorzystać ją do ogrzewania domu i wody. Co więcej, energię tę można też sprzedawać lub magazynować – tłumaczy ekspert, który reprezentuje firmę Ekosun.

Czy to się opłaca

Fotowoltaika dla wielu może wydawać się fanaberią bogaczy, jednak prawda jest taka, że inwestycja w panele fotowoltaniczne to krok w kierunku oszczędzania. Warto wiedzieć, że decydując się na to rozwiązanie możemy zapewnić swojemu gospodarstwu domowemu zapas energii na co najmniej 25 lat.

Dzięki rozwojowi technologicznemu ceny paneli fotowoltanicznych znacznie spadły, a posiadanie mikroelektrowni Pv do 40 kW nie wymaga od ich właścicieli specjalnych pozwoleń. Co więcej, jeśli zdecydujecie się na wprowadzenie tego rozwiązania do swojego domu, a brak wam funduszy, możecie ubiegać się o dofinansowanie, które oferuje np. program Prosument.

Dużą zaletą fotowoltaiki jest również brak kosztów generowanych przez eksploatację instalacji – jako, że za energię słoneczną nie trzeba płacić, to jedynym kosztem związanym z użytkowaniem prądu będzie instalacja paneli. Cała inwestycja zwraca się więc po 9-10 latach (z dotacją po 6-7).

Najważniejsze zalety

Panele fotowoltaniczne mają wiele plusów, z których najważniejszymi są:

  • nieograniczony dostęp,
  • ekologiczność rozwiązania,
  • bezobsługowość,
  • szybka instalacja,
  • obniżenie rachunków za korzystanie z energii elektrycznej.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz