Artykuł sponsorowany

Automatyka w kotłach gazowych

Automatyka w kotłach gazowych

Kotły gazowe to jedno z rozwiązań, jakie stosuje się w domowych systemach centralnego ogrzewania. Urządzenia podgrzewające wodę i zapewniające ciepło muszą jednak być wyposażone w automatyczny system sterowania. Do wyboru jest kilka opcji automatyki o różnym zakresie możliwości.

Automatyka stałotemperaturowa

Wybór właściwego systemu sterowania kotłem gazowym to gwarantowany efekt komfortu termicznego we wnętrzach. Kotły same w sobie bardzo często sprzedawane są bez automatyki, dlatego trzeba ją wybrać i dokupić oddzielnie. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami finansowymi, które zazwyczaj dostosowujemy do możliwości własnego portfela. Kiedy kocioł jest instalowany na etapie budowy i wykończenia domu kieszenie bywają puste i poszukujemy tanich, prostych rozwiązań. Do takich zalicza się automatyka stałotemperaturowa. Zaletą takiego systemu sterowania jest przede wszystkim niski koszt, ale też bardzo prosta obsługa. Sterowanie sprowadza się tu do ustawienia określonej wartości termostatu, który włącza i wyłącza piec po osiągnięciu określonej temperatury wody. System ten nie pozostaje bez wad, bowiem zapewnia nam wprawdzie stałe ogrzewanie do określonego poziomu, ale też to ogrzewanie ma zawsze taką samą moc, nawet jeśli na zewnątrz podniesie się temperatura i dom nie wymaga już tak intensywnego ogrzewania.

Automatyka pokojowa i pogodowa

Systemy regulacji tego rodzaju są nieco bardziej zaawansowane od stałotemperaturowych, bardziej komfortowe i oszczędniejsze. W automatyce pokojowej zastosowany termostat dodatkowo wyposażony jest w czujnik umieszczany w jednym z pomieszczeń. Czujnik kontroluje temperaturę tego pomieszczenia, a kiedy osiągnie ona wskazaną wartość – wyłącza piec. Pozwala to na zaoszczędzenie spalanego gazu i nieprzegrzewanie pomieszczenia, jeśli nie jest to potrzebne. Dodatkowo ustawienie termostatu na wskazanej wartości pozwala na osiągnięcie takiego poziomu ciepła we wnętrzu, jaki najbardziej lubimy. Podobnie działa system sterowania pogodowego, z tym że tu kontrola temperatury dotyczy nie jednego pomieszczenia, ale stanu na zewnątrz budynku, dzięki czemu precyzyjne ogrzewanie obejmuje cały dom. To znacznie lepsze, choć kosztowniejsze wyjście, gwarantujące komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach.

Rodzaj automatyki a wymierne korzyści

Oczywistym jest, że im więcej zainwestujemy w system automatyki do kotła gazowego i im bardziej zaawansowany sprzęt wybierzemy, tym większe będziemy mieć dzięki niemu korzyści. Jeśli kocioł nie posiada automatyki i kupujemy ją samodzielnie, instalację warto powierzyć fachowcom z firmy Alfagaz Serwis Kotłów Gazowych Wojciech Gębicki lub innych podobnych zakładów usługowych, a wówczas zyskamy pewność, że jej funkcjonowanie będzie takie, jakiego oczekujemy. Dwie najważniejsze korzyści, jakie przynosi automatyka do kotłów gazowych to komfort termiczny w domu przy minimalnej obsłudze oraz oszczędności finansowe. Najwięcej można zyskać stosując automatykę pogodową, bowiem piec sam dostosowuje swoją pracę do warunków zewnętrznych, spalając tylko niezbędną ilość gazu. W praktyce stosuje się też automatykę mieszaną pokojowo-pogodową, najbardziej polecaną do domów jednorodzinnych, gwarantującą największy komfort termiczny i największe oszczędności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz