Materiał Partnera

Najważniejsze elementy projektu kotła parowego dla energetyki zawodowej

Najważniejsze elementy projektu kotła parowego dla energetyki zawodowej

Zastosowanie kotłów parowych jest szerokie – wykorzystuje się je m.in. w energetyce zawodowej. W tej branży niezbędne jest osiągnięcie wysokiej wydajności przez urządzenie, co z kolei wymaga właściwego zaprojektowania całej instalacji kotłowej. Przetwarzanie wody w parę nie zależy jednak wyłącznie od tzw. kotła właściwego. Składa się na to szereg innych elementów, które muszą zostać uwzględnione w projekcie – jakich?

Charakterystyka działania kotłów parowych najnowszej generacji

Kocioł parowy o podwyższonej wydajności musi być konstrukcyjnie przystosowany do intensywnej eksploatacji. Jest  tak w przypadku urządzeń dla elektrowni i elektrociepłowni. W tego typu zakładach wytworzona przez kocioł para jest przetwarzana najpierw do energii prędkości, a następnie energii mechanicznej. Dopiero potem trafia do specjalnego generatora, który umożliwia ostatecznie pozyskanie docelowego produktu, jakim jest prąd elektryczny. Wysoką wydajność otrzymuje się przy kotłach parowych zaprojektowanych w odpowiedni sposób właśnie dla energetyki zawodowej.

Oznacza to uwzględnienie w koncepcji m.in. walczaka. Zadaniem tego elementu jest skuteczne odseparowanie pary od wody i tym samym swobodny jej przepływ do podgrzewacza. W projekcie kotła parowego dla energetyki zawodowej uwzględnia się też specjalny układ rur parownika i palenisko. Taką koncepcję w sposób rzetelny przygotuje Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów S.A., które jest w stanie zaprojektować kocioł gwarantujący wysoką efektywność i pożądane parametry pary. Dzięki temu moc i sprawność bloków energetycznych pozostaje na oczekiwanym w energetyce zawodowej poziomie.

Różnice konstrukcyjne w kotłach parowych dla energetyki zawodowej

W projekcie kotła parowego wykorzystywanego w elektrowni czy elektrociepłowni istotne jest jego dopasowanie do konkretnego typu paleniska. Może być ono rusztowe, pyłowe czy fluidalne. Coraz chętniej wybieranym w energetyce zawodowej rozwiązaniem jest ostatni rodzaj paleniska, gwarantujący bardzo wysoką sprawność spalania. Dobry projekt takiego kotła parowego zawiera m.in. przemyślane, okrężne kanały powietrzne. Dzięki temu kanały dolotowe pozostają wolne od mogących negatywnie wpłynąć na efektywność ziaren paliwa.

Do najważniejszych elementów projektów kotłów parowych dla energetyki zawodowej zaliczają się niewątpliwie podgrzewacze pary. Urządzenia o sporej wydajności posiadają też separatory cyklonowe lub kompaktowe (dotyczy to najczęściej wspomnianych kotłów fluidalnych). Dzięki odpowiedniemu projektowi nawet w przypadku wymagającej energetyki zawodowej udaje się utrzymać efektywność urządzeń kotłowych na wysokim poziomie.

Opracowanie:
Tarnowskie Góry, Opolska 23
tel. 32 285 46 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz