Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy wyborze dobrego dewelopera?

Czym kierować się przy wyborze dobrego dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania lub domu, jednym z bardziej istotnych kroków jest wybór dobrego dewelopera. Cóż, łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać. Już na wstępie wielu chętnych na zakup nieruchomości gubi się w przytłaczającej ilości osób i firm oferujących tego typu usługi. Sprawy nie ułatwia ilość reklam oraz coraz bardziej wymyślne oferty firm deweloperskich. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby nasza decyzja okazała się najlepsza?

 
- Od pomysłu do zakupu domu czy mieszkania wiedzie czasami bardzo długa droga. Wybrany przez nas specjalista będzie nam towarzyszył na każdym jej etapie, warto więc dokładnie przeanalizować od kilku do kilkunastu ofert działających lokalnie deweloperów. Bardzo szybko może się okazać, że to co u jednego z nich jest wliczane w standardową usługę, u innego jest niemożliwe lub wymaga dodatkowej zapłaty ekipie remontowo-budowlanej - stwierdza specjalista firmy TLS Developer. - Niestety wielu klientów wciąż kieruje się w swoich poszukiwaniach ceną, a ta, niestety, rzadko kiedy idzie w parze z jakością - zaznacza.


Najskuteczniejszą metodą wyboru dewelopera jest przeszukanie w internecie opinii na temat jego wcześniejszych inwestycji. Skutecznym, chociaż wymagającym już nieco zachodu sposobem są odwiedziny w innych miejscach sprzedanych lub wynajmowanych przez interesującego nas specjalistę i przepytanie mieszkańców o komfort codziennego życia i jakość budynku. Jeżeli opinie są pozytywne, to znaczy, że wykonawstwo zostało zrobione z należytą kontrolą i starannością, jeśli budynek został oddany w terminie to oznacza, że deweloper ma odpowiednie zaplecze finansowe i jest wiarygodny. Warto także dopytać, czy po podpisaniu umowy inwestor dalej traktował klientów z szacunkiem, nie przedstawiał dodatkowych wymogów itd.


O jakości usług dewelopera świadczą wyróżnienia i certyfikaty przyznawane za rzetelność i wysokie standardy obsługi klientów; dobrze, jeżeli należy on także do PZFD (Polskiego Związku Firm Deweloperskich) i regularnie wdraża standardy branżowe narzucane przez Związek swoim członkom. Z drugiej strony nie można także przekreślać inwestora, który do tego związku nie należy - jeżeli firma może się pochwalić licznymi inwestycjami i zadowoleniem klientów, to także jest godna zaufania.


- Przed podpisaniem umowy z deweloperem koniecznie należy go sprawdzić. Poza zasięgnięciem opinii u jego klientów warto np. sprawdzić w KRS-ie roczne sprawozdania finansowe informujące o sytuacji firmy, zweryfikować, czy nie zalega ona w ZUS-ie czy US z podatkami, sprawdzić, czy nie znajduje się w stanie upadłości, nie ciąży na niej komornik lub czy w jakikolwiek sposób nie została w ostatnim czasie podważona jej wiarygodność - radzi specjalista TLS Deweloper. - Dokładny wywiad niesie za sobą dodatkowe koszty, ale z drugiej strony konsekwencje wynikające z zakupu lub wynajmu od dewelopera z niekoniecznie dobrą sytuacją finansową mogą się okazać jeszcze bardziej przykre.


Wybierając dewelopera warto szukać także firm, które pomagają w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości - szybszego przekazywania dokumentów i zaświadczeń, a nawet udostępnieniu listy współpracujących banków lub doradców kredytowych. Niektórzy deweloperzy oferują nawet swoim mieszkańcom program rabatowy na zakup sprzętów AGD i RTV, płytek czy usług wykończeniowych w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Oceń artykuł (3)
4.7
Komentarze
Dodaj komentarz