Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie paliw ropopochodnych

Rodzaje i zastosowanie paliw ropopochodnych

Paliwa ciekłe są niezbędnym elementem funkcjonowania niemal każdej dziedziny przemysłu, a bywają też konieczne w warunkach gospodarstw wiejskich i domów mieszkalnych, zwłaszcza tych oddalonych od dużych miast. Wykorzystuje się je do napędzania maszyn i ogrzewania.

Klasyfikacja paliw ciekłych

W ujęciu bardzo ogólnym wszystkie paliwa ciekłe można podzielić na te pochodzenia naturalnego oraz na paliwa syntetyczne. Do naturalnych zalicza się przede wszystkim ropę naftową, pochodne ropy, oleje łupkowe i smołę łupkową. Paliwa syntetyczne to głównie alkohole, oleje roślinne oraz produkty będące efektem upłynniania węgla. Ropa naftowa to w zasadzie jedyne naturalne paliwo ciekłe stanowiące mieszaninę około 3000 węglowodorów i liczące sobie od 1 do 60 mln lat. Tyle czasu potrzeba było na wytworzenie się jej złóż pod ziemią. Pozostałe naturalne paliwa płynne wytwarzane są z takich materiałów, jak łupki olejowe, łupki smołowe i piaski olejowe. Ropa naftowa dzieli się na frakcje, z których dwie najlżejsze to benzyna, trzecia to nafta, czwarta to olej napędowy, a dwie najcięższe to destylaty próżniowe. Z ropy wytwarza się też oleje opałowe, paliwa silnikowe i kilka innych produktów.

Paliwa ropopochodne

Do najpopularniejszych paliw otrzymywanych z ropy naftowej należy benzyna motorowa oraz olej napędowy. Benzynę uzyskuje się w procesie rafinacji ropy naftowej i wzbogaca różnymi dodatkami poprawiającymi jej właściwości. Stanowi ona dwie najlżejsze frakcje ropy. W praktyce korzystamy z dwóch rodzajów benzyny oznaczanych liczbami 95 i 98 oznaczającymi liczbę oktanów. Średnią frakcję ropy naftowej tworzy olej napędowy, składający się głównie z cięższych węglowodorów parafinowych i naftalenowych, mający duży ciężar molowy. Olej napędowy jest lepki i odporny na samozapłon, ma też charakterystyczną zawartość siarki i temperaturę krzepnięcia. Po destylacji ropy naftowej i oddzieleniu frakcji benzyny, nafty oraz olejów napędowych pozostają resztki, które tworzą oleje opałowe. Olej opałowy dzieli się na lekki i ciężki zależnie od poziomu lepkości i gęstości. Im cięższy olej, tym wyższej wymaga temperatury do rozpylania.

Zastosowanie olejów opałowych i napędowych

Oleje posiadają właściwości palne, a chociaż każdy z nich różni się od pozostałych możliwościami generowania energii, wszystkie dostarczają ją w tym czy innym stopniu. Oleje napędowe wykorzystuje się przede wszystkim w silnikach diesla, nie tylko tych samochodowych, ale również lotniczych oraz w maszynach napędzanych takimi silnikami. Firmy takie jak Diesel. T. Gatka, specjalizujące się w dystrybucji olejów napędowych i opałowych, umożliwiają zakup hurtowych ilości paliw, dostarczając je do odbiorców cysternami i zapewniając zapas paliwa na kilka tygodni czy miesięcy pracy. Popularnymi odbiorcami są między innymi stacje paliw sprzedające je ostatecznym klientom. Oleje opałowe stosowane są przede wszystkim w instalacjach grzewczych, w kotłach parowych wykorzystywanych zarówno na okrętach, w procesach produkcyjnych, jak i w osiedlowych kotłowniach c.o. czy do ogrzewania hal produkcyjnych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz