Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje olejów silnikowych i czym się różnią od siebie?

Jakie są rodzaje olejów silnikowych i czym się różnią od siebie?

Olej silnikowy to bardzo ważny płyn, bez którego jazda samochodem byłaby niemożliwa. Odpowiada on między innymi za chłodzenie elementów silnika, a do tego zapewnia ich odpowiednie smarowanie. Gdyby nie olej silnikowy, dość szybko doszłoby do zatarcia jednostki napędowej. Na rynku dostępnych jest wiele olejów, które ogólnie dzieli się na mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Zobacz, czym się one od siebie różnią.

Charakterystyka oleju syntetycznego

Jednym z rodzajów olejów silnikowych jest syntetyczny. Tego typu oleje otrzymuje się poprzez syntezę chemiczną. Oleje syntetyczne wyróżniają się dużą odpornością na utlenianie w wysokich temperaturach. To sprawia, że w porównaniu do olejów mineralnych nie tworzą aż tak często szlamów i osadów w silniku. Poza tym oleje syntetyczne ułatwiają rozruszać silnik w niskich temperaturach. Kolejna ich zaleta to krótszy czas dotarcia do poszczególnych elementów silnika, niż ma to miejsce, gdy korzystamy z innych typów olejów.

Z olejów syntetycznych, które znajdziemy np. w ofercie firmy Wizard z Sieradza w województwie łódzkim, korzysta się, gdy jednostki napędowe są dość młode. Z czasem zastępuje się je półsyntetycznymi lub mineralnymi. Jednak na ten krok warto zdecydować się dopiero wtedy, gdy zużycie oleju znacznie wzrośnie.

Czym wyróżnia się olej mineralny?

Kolejny typ oleju stosowany przez kierowców to olej mineralny, który jest produktem otrzymywanym w procesie rafinacji ropy naftowej. Sama rafinacja polega na oczyszczaniu i uszlachetnianiu naturalnych substancji. W ten sposób nadaje się im odpowiednie właściwości. Oleje mineralne charakteryzują się większą gęstością w porównaniu do innych rodzajów olejów. Oprócz tego ich właściwości zwykle są gorsze i mniej stabilne. Obecnie tego typu oleje i tak są znacznie lepszej jakości niż jeszcze kilka lat temu. Na tego typu oleje warto decydować się, jeśli silnik w naszym pojeździe jest już dość stary, a jego przebieg jest duży.

Gdy stosujemy olej mineralny, to musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim konieczna jest ich częsta wymiana. Poza tym, gdy używamy oleju tego typu, nigdy nie powinniśmy zamieniać go na olej syntetyczny lub półsyntetyczny, ponieważ wtedy mogłoby dojść rozszczelnienia silnika, a co za tym idzie, konieczny byłby jego remont. A jak wiadomo naprawa silnika to dość kosztowna inwestycja.

Czym wyróżnia się olej półsyntetyczny?

Ostatnią grupę olejów tworzą półsyntetyki. To mieszanina bazowych olejów syntetycznych oraz mineralnych. To jednak nie oznacza, że ten sam produkt uzyskamy w wyniku zmieszania ze sobą oleju mineralnego z syntetycznym. Aby uzyskać olej półsyntetyczny, konieczne jest dokładne dobranie proporcji, a przede wszystkim trzeba mieć oleje bazowe. Z tego względu oleje semisyntetyczne powstają w laboratoriach. Tego typu substancje mają zbliżone właściwości do olejów syntetycznych. Oznacza to, że lepiej zabezpieczają silnik oraz gwarantują lepsze smarowanie poszczególnych elementów niż oleje mineralne. Półsyntetyki to jeden z „przystanków”, gdy zdecydujemy się przejść z oleju syntetycznego na mineralny.

Opracowanie:
Sieradz, Wojska Polskiego 73
tel. 43 822 16 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz