Artykuł sponsorowany

Oddajesz samochód na złom? Dowiedz się, jak przebiega proces kasacji

Oddajesz samochód na złom? Dowiedz się, jak przebiega proces kasacji

Samochody nie są wieczne. Kiedy zużyją się, nie przechodzą kolejnego przeglądu, a naprawa bywa nieopłacalna, konieczne jest ich zezłomowanie. Proces kasacji wymaga spełnienia określonych warunków formalnych, które uwolnią właściciela od obowiązku płacenia składek OC i zagwarantują dopełnienie powinności, jaka wiąże się z ochroną środowiska i recyklingiem pojazdu.

Formalności związane z procesem kasacji

Kiedy właściciel samochodu zdecydował już o jego złomowaniu, pierwszym krokiem jest wyszukanie firmy, która zajmuje się kasacją, demontażem i recyklingiem pojazdów. Warto pamiętać, że złomowanie pojazdu obwarowane jest surowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Jednym z nich jest np. obowiązek przekazywania odpadów powstałych w trakcie demontażu pojazdów do wyspecjalizowanych firm zajmujących się recyklingiem i odzyskiem odpadów.

Przed ostatecznym zezłomowaniem starego pojazdu w firmie takiej jak Budrol s.c. Kasacja Pojazdów konieczne jest przygotowanie następujących dokumentów:

  • dowodu osobistego, prawa jazdy lub innego dokumentu, który potwierdzi tożsamość,
  • dowodu rejestracyjnego zdawanego pojazdu lub zaświadczenia z wydziału komunikacji, potwierdzającego dane z dowodu,
  • karty pojazdu w przypadku samochodu, do którego została ona wydana,
  • ewentualnego pisemnego upoważnienie współwłaściciela, jeśli taki istnieje,
  • kopii dowodu osobistego lub prawa jazdy ewentualnego współwłaściciela,
  • w przypadku samochodu firmowego – zaświadczenia z CEIDG lub KRS oraz upoważnienia dla przedstawiciela firmy,
  • w przypadku, gdy właścicielem jest inna osoba niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym – dokumentu potwierdzającego własność (np. umowa kupna-sprzedaży).

Proces kasacji i wyrejestrowania pojazdu

Przygotowany pakiet dokumentów pozwoli na załatwienie sprawy od ręki, czyli podczas jednej wizyty. Wcześniej można umówić się telefonicznie na dogodny termin. Jeśli samochód nie może poruszać się o własnych siłach lub nie ma aktualnych badań technicznych czy ważnej polisy OC wówczas można skorzystać z transportu autokasacji. Za oddany do stacji demontażu pojazd właściciel otrzymuje pieniądze.

Podczas kasacji firma wystawi zaświadczenie o demontażu pojazdu, odda tablice rejestracyjne i dokumenty pojazdu. Jest to niezbędne do dopełnienia ostatniej formalności, jaką jest wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Jeśli ubezpieczenie OC jest nadal aktualne, na podstawie wystawionego zaświadczenia, właściciel może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części składki polisy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz