Materiał Partnera

Złomowanie pojazdu – jak to się robi?

Złomowanie pojazdu – jak to się robi?

Starych, uszkodzonych pojazdów nie ma sensu sprzedawać – stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i dla środowiska. Jeśli posiadamy samochód, który nie nadaje się już do normalnego użytku, lepiej oddajmy go na złom.

Dalej nie pojedzie

Niektóre awarie starszych pojazdów są tak poważne, że koszt ich naprawy przekracza wartość samochodu. W takiej sytuacji, zamiast do mechanika, samochód lepiej oddać do stacji demontażu pojazdów. W ten sposób unikniemy formalności i kosztów związanych ze sprzedażą auta. Złomowanie pojazdu często jest też jedynym wyjściem po poważnym wypadku. Lepiej oddać samochód do kasacji, bo pozwoli to na odzyskanie i ponowne wykorzystanie materiałów, z których powstał pojazd. Stare, uszkodzone samochody mogą zagrażać ich pasażerom i są szkodliwe dla środowiska. Ważne, żeby sprawdzić, czy miejsce, w którym zostanie zezłomowane nasze auto, działała legalnie – tylko wtedy otrzymamy dokumenty niezbędne do załatwienia formalności związanych z wyrejestrowaniem pojazdu. Na ich załatwienie mamy 30 dni od demontażu auta.

Wyrejestruj pojazd

Po zezłomowaniu pojazdu trzeba go wyrejestrować. Do urzędu trzeba zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający opłacanie składek OC i dowód zapłacenia opłaty skarbowej za wyrejestrowanie auta. Potrzebny może być też wpis z Krajowego Rejestru Sadowego dotyczący pojazdu albo zaświadczenie o wpisie pojazdu do ewidencji działalności gospodarczej. Konieczne będzie też zaświadczenie o przekazaniu samochodu do zakładu zajmującego się złomowaniem aut. Takie zaświadczenie powinno zawierać nr VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Szybko i sprawnie

Jedną z najważniejszych informacji, które pozwalają podjąć decyzję, czy chcemy złomować pojazd, jest wycena. Dobrze jest porównać ceny, jakie proponują nam za oddanie auta do złomowania poszczególne firmy. Zaletą w takiej sytuacji jest też szybkość wyceny. Firma DWCAR Damian Pawlak kwotę, którą otrzymamy za auto, poda nam w ciągu kilku minut. Zwykle za oddanie pojazdu na złom możemy otrzymać kilkaset złotych – kwota zależy oczywiście od masy samochodu. Wyceny wynoszą od 300 do 600 złotych. Przedsiębiorstwo działa głównie na terenie Wielkopolski. Zaletą jest też to, że korzystając z usług tego przedsiębiorstwa, nie musimy się martwić o transport uszkodzonego pojazdu – pracownicy DWCAR odbiorą go od nas i przewiozą do swojej siedziby za darmo. Pomagają też w załatwieniu formalności – od razu wystawiają zaświadczenia niezbędne do wyrejestrowania pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz