Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie holować samochód?

Jak bezpiecznie holować samochód?

Samochód pozwala na wygodne przemieszczanie się nawet na duże odległości. Daje możliwość przewiezienia większego bagażu, szybkiego dojazdu do pracy, lekarza, a także po prostu daje przyjemność jazdy. To jednocześnie urządzenie mechaniczne, które ulega awariom, często w najmniej spodziewanych okolicznościach. Czasem konieczne jest holowanie. Warto więc wiedzieć, jak je przeprowadzić, aby nie zagrażać innym i nie złamać przepisów.

Holowanie z profesjonalistą

Holowanie samochodu to stosunkowo prosta czynność, która jednak jest wykonywana w ruchu drogowym i dlatego wiąże się z dużym stresem. Mniej doświadczeni kierowcy mają problemy z szybkim reagowaniem na zachowanie samochodów, które są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Zdarzają się też takie awarie, które uniemożliwiają tradycyjne ciągnięcie pojazdu na lince. Wówczas niezbędna jest pomoc drogowa i laweta. Tego typu usługi świadczy firma PHU ATUT Anna Borowska, która dysponuje odpowiednimi pojazdami, pracownikami i doświadczeniem.

Holowanie samochodu to tzw. zło konieczne. Można go uniknąć, jeśli regularnie poddaje się pojazd przeglądom technicznym i zapobiega ewentualnym awariom. Jedną z metod uniknięcia ponoszenia kosztów za przyjazd lawety jest też ubezpieczenie assistance. Wystarczy wówczas zadzwonić do serwisu, a pomoc otrzyma się w ramach opłacanej składki. Odległość, na jaką może holować samochód laweta bezkosztowo jest uzależniona od wysokości tej składki oraz warunków ubezpieczenia. Niekiedy można tak nawet dojechać do domu, kilkaset kilometrów od miejsca awarii.

Holowanie na własną rękę – jak nie popełnić błędu?

Kiedy samochód zatrzyma się na drodze i nie chce ruszyć, a kierowca nie ma ubezpieczenia assistance ani gotówki na opłacenie pomocy drogowej, zazwyczaj pozostaje wezwanie zaprzyjaźnionej osoby i holowanie poawaryjne na własną rękę. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że:

  • samochód musi nadawać się do holowania, czyli powinien mieć sprawne hamulce, światła i układ kierowniczy,
  • za tylną szybą należy umieścić trójkąt ostrzegawczy,
  • podczas holowania muszą być włączone światła pozycyjne,
  • linka, która łączy samochody powinna mieć długość 4-6 m,
  • na lince trzeba umieścić żółtą chorągiewkę,
  • nie wolno zaczepiać linki o zderzak lub wahacze,
  • trasa przejazdu powinna być mało uczęszczana i w miarę możliwości prosta,
  • pojazd kierujący powinien mieć włączone światła mijania,
  • start samochodu kierującego powinien być bardzo wolny, aż do momentu napięcia linki,
  • obowiązujące limity prędkości to do 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim.

Bardzo istotnym elementem podczas holowania pojazdu jest komunikacja między kierowcami. Watro wcześniej ustalić sobie kilka znaków dłonią, które pozwolą
na porozumiewanie się. Kierowca holujący powinien również ostrzegać wcześniej o swoich manewrach np. mrugnięciem świateł.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas holowania pojazdu jest włączenie świateł awaryjnych. Są one informacją dla innych kierowców, że pojazd stoi na drodze, co może stwarzać poważne zagrożenie. Niekiedy praktyką jest też holowanie uszkodzonego pojazdu tyłem, po zamocowaniu go za tylny hak holowniczy. Takie połączenie uniemożliwia sterowanie autem, które znajduje się na holu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz