Materiał Partnera

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Wezwanie pomocy drogowej to często pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy w obliczu awarii samochodu, czy to w wyniku wypadku drogowego, czy innej nieprzewidzianej sytuacji. Czy jednak rzeczywiście odholowanie samochodu to zawsze konieczność? W jakich sytuacjach możemy poradzić sobie samemu, a kiedy faktycznie jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pomocy drogowej?

Stłuczki i wypadki

Kolizja na drodze to zawsze stresujące wydarzenie, ale mimo to w takiej sytuacji trzeba zachować rozsądek i działać racjonalnie. Przede wszystkim po stłuczce czy wypadku konieczne jest udrożnienie ruchu na drodze, która musi być przejezdna. Jeśli kolizja nie była poważna i nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu, należy sprawdzić, czy pojazdy biorące udział w stłuczce są zdolne do dalszej jazdy – tu warto pamiętać o sprawdzeniu najważniejszych układów, tj. napędowego i hamulcowego, ale także świateł. Jeśli auto jest sprawne, można samodzielnie usunąć je z drogi. Jeżeli jednak doszło do poważniejszego wypadku i mamy do czynienia ze znacznym uszkodzeniem samochodu uniemożliwiającym dalszą jazdę, należy zabezpieczyć pojazd na drodze i wezwać odpowiednie służby. Pomoc drogowa odholuje auto na lawecie lub też zajmie się awarią na miejscu wypadku.

Awarie auta

Awaria samochodu, czyli jego nieprawidłowe działanie uniemożliwiające dalszą jazdę lub też narażające uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, może przytrafić się zawsze, nie tylko w wyniku kolizji.

W przypadku stwierdzenia awarii, należy zjechać z drogi i ustawić auto w bezpiecznym miejscu. – Mówi przedstawiciel firmy Em Auto udzielającej pomocy drogowej. - Z częścią usterek możemy poradzić sobie sami, jednak przy tak zaawansowanym dzisiaj stopniu komputeryzacji aut, zwykle nie jest to możliwe i wymaga profesjonalnego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Szczególnie gdy rozpoznamy awarię systemów, takich jak układ napędowy, hamulcowy czy kierowniczy – niezbędna będzie interwencja pomocy drogowej. Pamiętajmy przy tym, że samodzielne próby naprawy auta mogą tylko pogorszyć sytuację

 Jeżeli awaria uniemożliwia usunięcie samochodu z drogi – w takim przypadku również należy skorzystać z usług pomocy drogowej lub odholować auto. Warto jednak zaznaczyć, że amatorskie holowanie nieraz przynosi więcej szkód niż pożytku, a do tego nie zawsze jest możliwe, np. na autostradzie czy w przypadku niesprawnych hamulców.

Nieprzewidziane sytuacje

Na drodze często dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji, które utrudniają lub uniemożliwiają dalszą jazdę samochodem. Tutaj również przyda się pomoc drogowa, która oferuje nie tylko usługę holowania pojazdów, ale zajmuje się też naprawą pojazdów na miejscu awarii. Do takich sytuacji zaliczyć można konieczność wymiany koła, rozruchu akumulatora, uzupełnienia paliwa czy też awaryjnego otwarcia drzwi do samochodu w przypadku np. zatrzaśnięcia kluczyka. Pomoc drogowa może tez być przydatna, kiedy pojazd zakopie się w piasku lub ugrzęźnie w błocie, a także gdy przytrafi się usterka układu wydechowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz