Czym zajmuje się starostwo powiatowe?

Czym zajmuje się starostwo powiatowe?

Starostwo powiatowe ma charakter ponadgminny i jest jednostką, w której siedzibę ma władza powiatu, czyli starosta. W mieście na prawie powiatu funkcję starostwa powiatowego pełni urząd miasta. Placówka powołana jest do dbania o wspólne dobro i rozwój lokalnej wspólnoty. W placówce możesz załatwić różne sprawy, w tym pozwolenia budowlane, sprawy sanitarne, edukacyjne czy zezwolenia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Władze powiatu 

„Mieszkańcy powiatu tworzą z mocy prawa lokalną wspólnotę samorządową” – mówi Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. 1998 Nr 91 poz. 578). W celu organizacji i zarządzania tą wspólnota powołuje się organy powiatu, którymi są: rada i zarząd powiatu. Ich działalność jest w pełni jawna. Kierownikiem starostwa powiatowego jest starosta. Pełni on również funkcję zwierzchnika pracowników starostwa i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz powiatowych służb, inspekcji i straży. W mieście na prawie powiatu funkcję starostwa powiatowego pełni urząd miasta.

Zakres działania i zadania powiatu 

Wszystkie zadania powiatu zapisane są w Ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. 1998 Nr 91 poz. 578), gdzie wskazuje się na  poszczególne zadania publiczne o charakterze ponadgminnym. Występują one w różnych zakresach, w tym: edukacji publicznej; promocji i ochrony zdrowia; pomocy społecznej; wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej; polityki prorodzinnej; wspierania osób niepełnosprawnych; transportu zbiorowego i dróg publicznych; kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; kultury fizycznej i turystyki; geodezji, kartografii i katastru; gospodarki nieruchomościami; administracji architektoniczno-budowlanej; gospodarki wodnej; ochrony środowiska i przyrody; rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego; porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli; ochrony przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska; przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy; ochrony praw konsumenta; utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych; obronności; promocji powiatu; współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; działalności w zakresie telekomunikacji. 

Władza starosty

Starosta jako gospodarz powiatu ma za zadanie kierowanie służbami i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz reprezentowanie regionu. Zadania te wykonuje m.in. poprzez: działania związane z zagrożeniami powodziowymi, czy sprawami mogących zagrażać interesowi publicznemu, zdrowiu i życiu lub powodować straty materialne. Starosta zarządza i jest zwierzchnikiem pracowników starostwa i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz zwierzchnikiem powiatowych służb, inspekcji i straży nad którymi sprawuje zwierzchnictwo (powołuje kierowników, zatwierdza programy działania, zleca kontrole).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. 1998 Nr 91 poz. 578).

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz