Artykuł sponsorowany

Zielony dach – rajski ogród na wysokościach

Zielony dach – rajski ogród na wysokościach

Ogród na dachu jest idealnym miejscem na relaks i wzięcie głębokiego oddechu. Pozwala cieszyć się własnym kawałkiem zieleni nawet w centrum miasta. Można w nim nie tylko odpocząć, ale także wyhodować własne warzywa.

Kawałek natury

Nie każdy może sobie pozwolić na luksus posiadania własnego ogrodu. Zwłaszcza w dużych miastach zagęszczenie budynków jest tak duże, że trudno pomiędzy nimi znaleźć miejsce na prywatny kawałek natury. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ogród na dachu. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany spełni rolę zielonego zakątka, w którym będzie można się zrelaksować. Będzie też odskocznią od zalewającego miasta betonu. W ogrodzie na dachu możemy czuć się swobodnie – z ulicy nie będzie widać, kiedy będziemy wypoczywać wśród pięknych, bujnych roślin, jakbyśmy nagle przenieśli się poza miasto. To dodaje takim miejscom tajemniczej nuty. W Polsce takie ogrody wciąż są rzadkością, ale za granicą cieszą się sporym powodzeniem. W największych stolicach Europy mieszkańcy centrów miast relaksują się, spotykają i urządzają przyjęcia na dachach budynków. Ten trend dociera także do naszego kraju – jego owocem jest zachwycający ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, który niedawno stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych stolicy. Tworząc własny, prywatny ogród na dachu, nie możemy sobie pozwolić na taki rozmach ze względu na ograniczone miejsce, ale jeśli niewielka przestrzeń zostanie odpowiednio rozplanowana, może na niej powstać cos zachwycającego.

Pięknie i zdrowo

Zieleń na dachach budynków ma bardzo wiele zalet – taki ogród znacznie redukuje hałas, jest też dobrą izolacją termiczną. Zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz domu, pozwalając znacznie zaoszczędzić na energii zużywanej na ogrzewanie, a latem chroni budynek przed wysoką temperaturą. Do budowy ogrodu można użyć produktów z recyklingu, co znacznie obniża koszty projektu i jest korzystne dla środowiska. Zieleń na dachu sprawia, że spędzamy tam czas – zyskujemy więc dodatkową przestrzeń dla mieszkańców. Kwiaty i rośliny ozdobne dają nam dostęp do zdrowszego powietrza, co jest bardzo cenne dla naszego organizmu, a jeśli zechcemy, na dachu możemy również uprawiać warzywa. Marchewki, rzodkiewka, kalarepa, szczypiorek – dzięki produktom z naszej małej podniebnej uprawy możemy zrobić smaczną i zdrową sałatkę.

Krok po kroku

Żeby ogród na dachu nie stanowił za dużego obciążenia budynku i był wytrzymały, musi zostać wykonany zgodnie z profesjonalnym projektem. Zielony dach powinni wykonać fachowcy, trzymając się ścisłych wytycznych projektanta. Na pokrycie dachu składa się kilka warstw – termoizolacyjna, zabezpieczająca, drenażowa, filtrująca i roślinna. Każda z tych warstw musi zostać wykonana z należytą dokładnością, żeby dach był szczelny i funkcjonalny. Porady osób projektujących ogrody przydadzą się także na etapie planowania wyglądu naszego dachu. Ciekawe rozwiązania związane z ogrodami na wysokościach proponuje Trzask-Pol Ogrody Adam Trzaska. Zlecenia tego typu to jedna ze specjalności firmy, można więc mieć pewność, że jej pracownicy wykonają nasz podniebny, zielony zakątek tak, iż będziemy się nim długo cieszyć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz