Zakładasz ogródek? Dowiedz się, jakie narzędzia będą niezbędne

Zakładasz ogródek? Dowiedz się, jakie narzędzia będą niezbędne
Posiadanie ogrodu stwarza nowe obowiązki jego właścicielom. Wykorzystując zestaw podstawowych narzędzi ogrodniczych, w łatwy sposób można ułatwić sobie pracę. Od czego zacząć kompletowanie akcesoriów ogrodniczych?

Krajobraz i szum drzew

Jak wynika z raportu Centrum Badań Opinii Społecznej, 41 proc. Polaków kojarzy życie podmiejskie i na wsi z naturalnym krajobrazem, szumem drzew i śpiewem ptaków (źródło: cbos.pl ). Każdy, kto chce spędzać czas w spokoju i relaksować się wśród natury, dąży do stworzenia przydomowego zakątka, w którym można zwolnić tempo życia; do wykreowania wokół domu komfortowej przestrzeni życiowej, gwarantującej poczucie wolności oraz prywatność.

Ogród niejedno ma imię

Każdy ogród jest inny i to nie tylko ze względu na kształt i usytuowanie, ale przede wszystkim z uwagi na funkcje, jakie spełnia. Dla jednych ogród kojarzy się z zielenią, szelestem liści i łagodnym cieniem lub też zapachem kwitnących kwiatów. Wtedy ogrodnicy cieszą się wzrostem krzewów bylin i drzew liściastych.

Dla innych natomiast jest to przede wszystkim miejsce, które dostarcza zdrową żywność. Największą przyjemność sprawia wówczas konsumowanie własnoręcznie wyhodowanych i wypielęgnowanych warzyw i owoców. Niezależnie od rodzaju uprawy, warto ułatwić sobie prace pielęgnacyjne, które niejako są automatycznie wpisane w chęć posiadania przydomowego ogródka. Istnieje pewien minimalny zestaw narzędzi ogrodniczych, w które powinien się wyposażyć każdy, nawet ogrodnik-amator.

Trawnik pod ochroną

Samo posiadanie wypielęgnowanej trawy w obrębie swojej nieruchomości czyni nas już ogrodnikami. Piękny, zielony trawnik wymaga znajomości procedur dbania o niego. Wiosną najważniejszym etapem jest przygotowanie podłoża. Stary, pozimowy trawnik należy pobudzić do dalszego wzrostu przez napowietrzenie i spulchnienie. Wszystkie te czynności należy wykonać przed pojawieniem się pierwszych objawów wzrostu.

Już pod koniec marca należy zaopatrzyć się w dobre grabie, aerator i wertykulator. W przypadku konieczności naprawy uszkodzonego po zimie trawnika przydatny będzie również siewnik, który pomoże w równomiernym i szybkim dosianiu trawy, a w pozostałej części roku może służyć jako dystrybutor nawozu do trawy. Cały rok pomocna będzie natomiast kosiarka. W zależności od wielkości powierzchni można zastosować kosiarkę elektryczną lub spalinową.

Rabaty kwiatowe

Zmiany pór roku szczególnie łatwo zauważalne są w kwitnieniu i rozwoju roślin kwitnących ozdobnie. Już wiosną warto przekopać szpadlem rabatki, aby można było je zasilić nawozem lub/i obornikiem, co będzie skutkowało obfitym kwitnieniem i krzewieniem roślin. Przez cały okres kwitnienia powinno się dbać o roślinę, usuwając przekwitłe już kwiatostany. Ostrym sekatorem, za pomocą jednego cięcia, łatwo usunąć osłabiające roślinę stare kwiaty, a tym samym zmusić ją do ponownego kwitnienia.

Liściaste i iglaste ozdoby ogrodu

Każdy krzew i drzewo również wymaga pielęgnowania przez cały rok. Dobrze uformowane nożycami elektrycznymi żywopłoty i krzewy ozdobne odwdzięczą się jesienią pięknym kształtem i intensywnym rozrostem. Sekatory krótkie i na wysięgnikach pozwolą na przycięcie niechcianych drobnych gałęzi, a do usunięcia grubszych konarów potrzebne są piły ręczne lub łańcuchowe (elektryczne lub spalinowe).

Jesienią, kiedy rośliny przygotowują się do wstrzymania procesów wegetacji, utrapieniem każdego ogrodnika stają się opadające liście, których grabienie często porównywane jest do syzyfowej pracy. Dużym ułatwieniem są wówczas odkurzacze do liści i ręczne zamiatarki. Każdy, kto posiada swoje zielone zacisze, z czasem wypracowuje własny sposób pielęgnacji roślin i udoskonala prace poprzez coraz nowsze narzędzia lub te stare, ale o zmodyfikowanych kształtach i parametrach.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także