Artykuł sponsorowany

Rodzaje ziemi ogrodowej

Rodzaje ziemi ogrodowej

Czy wiesz, że rodzaj ziemi ogrodowej ma ogromny wpływ na to, jakie rośliny możesz posadzić w przydomowym ogródku? Większość z nich ma bowiem odpowiednie przystosowania do określonych warunków glebowych. Jaki grunt będzie najlepszy? Sprawdźmy!

Jakie są rodzaje ziemi?

Podłoże różni się między sobą zawartością próchnicy, składników mineralnych i odczynem pH. Rodzaje ziemi ogrodowej:

  • piaszczysta – zawiera mało próchnicy, łatwo przepuszcza wodę i powietrze, dlatego jest mało urodzajna, ale też łatwa w uprawie.
  • Gliniasta – nie przepuszcza wody; po deszczu tworzą się na niej kałuże, zaś wyschnięta – zbija się w skorupę.
  • Piaszczysto-gliniasta – idealna dla uprawiania roślin ozdobnych; zasobna w składniki odżywcze, jest przepuszczalna, zawiera dużo próchnicy.
  • Ilasta – żyzna, utrzymuje wilgoć, nie wymaga dużego nakładu pracy.
  • Torfowa – poprawia fizyczne właściwości gleby, występuje głównie na terenach wilgotnych, jest słabo przepuszczalna.
  • Próchnicza – charakteryzuje się wysoką zawartością próchnicy i składników mineralnych; jej surowcem mogą być odpady pozostałe z trawy, liści, czy rozdrobnionego drewna.
  • Żwirowa – niewielka zasobność składników odżywczych oraz niska wilgotność; idealna dla roślin preferujących warunki skalne.

Rodzaje gleby można także rozpoznać po roślinach, które na niej rosną, np. krwawnik pospolity rozwija się w glebie suchej; stokrotka w wilgotnej; koniczyna w kwaśnej, zaś pokrzywa w glebie bogatej w azot. Podłoże można wzbogacić przez nawozy organiczne, jak np. kompost, obornik lub torf.

Badanie gleby

Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi warunkami dla rośliny, którą chciałbyś mieć w swoim ogrodzie – możesz upodobnić sztuczne środowisko glebowe, poprzez zmieszanie różnych rodzajów ziem i minerałów. Pamiętaj, że gleba zbyt piaszczysta rozsypuje się w dłoni, zaś gliniasta – zbija w bryłę. Aby mieć w ogrodzie wymarzone rośliny, dowiedz się jakiego rodzaju glebą dysponujesz. W tym celu wykop kilka dołków w różnych miejscach, aby zobaczyć pełny przekrój ziemi. Jeśli weźmiesz do ręki trochę gleby i nie możesz uformować z niej całości, tzn. że jest to gleba piaszczysta; jeśli uda się utworzyć wałek – gliniasta. W sklepach ogrodniczych można kupić odpowiednie podłoża, których skład jest przystosowany do potrzeb wybranych roślin. Jak dodaje ekspert z firmy Natura: Jesteśmy prężnie rozwijającą się formą od ponad dwunastu lat sprzedającą najlepsze podłoża ogrodnicze. Przez wiele lat działalności zdobyliśmy duże doświadczenie oraz poznaliśmy oczekiwania rynku. Dzięki temu naszym klientom jesteśmy w stanie przedstawić bardzo atrakcyjną ofertę handlową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz