Pielęgnacja drzew - jak chronić iglaki przed szkodnikami?

Pielęgnacja drzew - jak chronić iglaki przed szkodnikami?
Drzewa i krzewy iglaste stanowią niewątpliwą ozdobę wielu ogrodów. Sprawdzają się zarówno na niewielkich tarasach jak i w dużych ogrodach przypominających parki. Ich wspaniałą zaletą są bez wątpienia zimno zielone igły oraz piękny i orzeźwiający zapach. Jak chronić iglaki przed szkodnikami i przeciwdziałać ich chorobom?

Szkodniki drzew iglastych

Najpopularniejszym szkodnikiem zadomawiającym się na iglakach jest ochojnik świerkowy zielony oraz ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Jest on odpowiedzialny za znaczne obniżenie kondycji świerków i modrzewi, na których żeruje. O szkodliwej obecności ochojnika świadczą powstające w wyniku jego żerowania charakterystyczne, przypominające szyszki, galasy z rozwijającymi się wewnątrz larwami. W okolicach sierpnia przenoszą się one na modrzewie, gdzie zauważyć je można pod białym puchem ukrytym w modrzewiowych igłach.

Kolejnym szkodnikiem żerującym głównie na sośnie jest rudnica mniszka. Larwa tego motyla interesuje się głównie pączkami i korą młodych pędów – w przypadku licznego występowania potrafi zupełnie ogołocić młode pędy z igieł oraz kory. Najlepszym sposobem na walkę ze szkodnikami roślin iglastych jest ich skuteczny oprysk preparatami owadobójczymi. Wyłącznie takie postępowanie sprawi, że insekty nie będą rozprzestrzeniać się na inne drzewa iglaste w okolicy

Choroby drzew iglastych

Choroby iglaków związane są głównie z działalnością grzybów. Bardzo powszechna jest w tym zakresie szara pleśń, która infekuje wszystkie gatunki iglaków – od drzew po krzewy. Powoduje ona najpierw żółknienie, a następnie brązowienie i zamieranie igieł oraz pączków prowadzące do gnicia tkanek. Cechą charakterystyczną tej choroby jest pojawienie się szarego nalotu grzybni w zainfekowanych miejscach.

Inną przypadłością pochodzenia grzybiczego jest fytoftoroza, która także powoduje żółknienie i zamieranie igieł. Na modrzewiu z kolei żeruje opadzina modrzewia, która jest przyczyną zamierania igieł i opadania ich w okolicach czerwca. Już wiosną można zauważyć pierwsze objawy, które charakteryzują się żółknieniem igieł. Na wszystkie powyższe choroby zastosowanie mają środki grzybobójcze, które z jednej strony zlikwidują grzyba powodującego chorobę, a z drugiej zahamują rozprzestrzenianie się go na kolejnych przedstawicieli świata flory.

Nawozów do roślin szukaj na pkt.pl.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także