Artykuł sponsorowany

Kompleksowa ochrona przeciwpożarowa w usługach

Kompleksowa ochrona przeciwpożarowa w usługach

Ochrona przeciwpożarowa jest niezwykle ważnym elementem BHP obowiązującym w każdym małym i dużym zakładzie pracy, magazynie, obiekcie przemysłowym czy placówce publicznej. Stworzenie systemu takiej ochrony można powierzyć wyspecjalizowanej firmie usługowej.

Obowiązek ochrony ppoż.

Pożar to jedno z największych zagrożeń, jakie wiąże się z poważnymi konsekwencjami w postaci utraty zdrowia, a nawet życia, nie wspominając już o stratach materialnych. Zainicjowanie ognia często jest kwestią chwili, niesprawnego gniazdka elektrycznego, zwarcia w instalacji czy ustawienia rozgrzanego piecyka w sąsiedztwie łatwopalnych przedmiotów. Firmy, w których profil produkcji lub składowane materiały stwarzają podwyższone ryzyko pożaru, są szczególnie zobligowane do stosowania zabezpieczeń, chroniących je przed taką ewentualnością. Obowiązujące w firmach przepisy BHP zabezpieczeniu ppoż. poświęcają wiele uwagi, a szkolenia z tego zakresu oraz próbne alarmy ewakuacyjne są jednym z obowiązków pracodawcy. Znajomość wszystkich niuansów wymaganych prawem, prowadzenie dokumentacji, stosowanie oznaczeń i opracowywanie systemu ewakuacji to tylko część obowiązków pracodawcy, dlatego, aby wypełnić je sumiennie, może on zatrudnić specjalistyczną firmę.

Od dokumentacji do wyposażenia

Zajmujące się usługowym tworzeniem systemów ochrony ppoż. firmy takie jak EPPS. Systemy bezpieczeństwa oferują szeroki zakres prac obejmujących wszystkie aspekty takiego systemu. Podstawą jest stworzenie odpowiedniej dokumentacji, a szczególnie regulaminów, zasad postępowania i obowiązków osób odpowiedzialnych za różne czynności podczas pożaru. Instrukcje stanowią wskazówkę dla pracowników, co powinni zrobić i jak się zachować, gdy pojawi się zagrożenie. To również podstawa do wyciągnięcia ewentualnej odpowiedzialności po zdarzeniu. W przeszłości często powodem śmiertelnych wypadków bywały takie błahostki, jak zagubiony klucz od drzwi ewakuacyjnych czy brak sprawnej gaśnicy. Drugim istotnym elementem systemu jest odpowiednie wyposażenie i jego strategiczne rozmieszczenie. Dotyczy to zarówno gaśnic, jak i pojemników z piaskiem, węży gaśniczych czy dzwonków alarmowych i tablic informacyjnych.

Szkolenia i kontrole

Nie można mówić o kompleksowym systemie ochrony ppoż. bez odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Firma oferująca swoje usługi w tym zakresie zajmuje się również przygotowywaniem takich szkoleń i przeprowadzaniem ich zarówno wśród szeregowych robotników, jak i wśród osób odpowiedzialnych za różne zadania. Szkolenia obejmują procedury postępowania i często łączą się z ćwiczeniami praktycznymi, dzięki którym najlepiej przyswaja się różne umiejętności. Jedną z dziedzin poznawanych podczas szkolenia jest udzielanie pierwszej pomocy. Stworzenie spójnego systemu wymaga również okresowych kontroli zwłaszcza w odniesieniu do sprawności czujników zasilanych bateriami czy też funkcjonowania instalacji tryskaczowych, systemów oddymiania, oświetlenia ewakuacyjnego i innych tego typu elementów. Powierzenie zarówno tworzenia, jak i nadzorowania sprawności systemu ppoż. w dużym zakładzie specjalistycznej firmie to najlepszy sposób na zrealizowanie wszystkich niezbędnych zadań w tym zakresie.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz