Artykuł sponsorowany

Przeciwpożarowe systemy zabezpieczeń: Czym są systemy gaszenia gazem?

Przeciwpożarowe systemy zabezpieczeń: Czym są systemy gaszenia gazem?

Systemy przeciwpożarowe mają za zadanie chronić ludzi i mienie przed zagrożeniem pożarowym. Wyróżnia się kilka rodzajów instalacji chroniących przed pożarami w firmie ze względu na rodzaj użytego środka gaśniczego. W przypadku miejsc, w których nie można stosować tradycyjnych środków gaśniczych, stosuje się systemy gaszenia gazami neutralnymi. Jakie rodzaje gazów obejmują? Gdzie są instalowane?

Na czym polega system gaszenia gazami neutralnymi?

Systemy gaszenia gazem zaliczane są do stałych urządzeń gaśniczych (SUG), uruchamiane są dzięki wbudowanym w instalację systemów detekcji gazu i płomienia. Zaleca się stosowanie ich w obiektach, które ze względu na znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, czy też materiały w kontakcie z wodą mogłyby ulec zniszczeniu. Ich projektem i wykonaniem zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa. Przykładem może tu być firma Roberta Bukowskiego Przeciwpożarowe Systemy Zabezpieczeń z Zielonej Góry budująca instalacje przeciwpożarowe.

Dobrze zbudowany system zabezpieczeń w firmach i instytucjach, będzie poza urządzeniami SUG miał w składzie instalacje sygnalizacji pożaru, urządzenia zraszaczowe, systemy hydrantowe oraz klapy dymowe (systemy odprowadzania dymu i ciepła). Wspomniane elementy zaliczane są do tzw. zabezpieczeń ogniowych aktywnych. Poza nimi wyróżnia się jeszcze zabezpieczenia pasywne obejmujące: impregnację przeciwogniową, zabudowę przeciwogniową, przegrody pożarowe, zabezpieczenia kabli i systemów technicznych, ściany i drzwi przeciwogniowe.

Gdzie stosowane są systemy automatycznego gaszenia gazem?

Systemy automatycznego gaszenia oparte o gazowe środki gaśnicze, chronią przed wystąpieniem niekontrolowanych procesów spalania, grożących wystąpieniem pożaru. Najczęściej stosuje się je w serwerowniach, centrach przetwarzania danych, finansowych i bankach, skarbcach, stacjach transformatorowych, rozdzielniach elektrycznych, elektrowniach i elektrociepłowniach, zakładach produkcyjnych. Ale również bibliotekach, galeriach sztuki, muzeach, pracowniach komputerowych, szpitalach. Skuteczność systemu możliwa jest dzięki zastosowaniu w układzie czystego środka gaśniczego jak gazy FE-36, FM-200 (Heptafluoropropan - HFC), lub Novec 1230, gazy obojętne (tzw. inergeny) bądź CO2.

Jak działają stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)?

Systemy gaszenia gazem neutralnym tworzy układ zasilania środkiem gaśniczym, mocowania zbiorników i kolektora, układ sterowania oraz podawania środka gaśniczego. Całość uzupełniona jest o sieć czujników i sygnalizatorów wpływają na skuteczność całej instalacji. Kluczowym jej elementem jest układ sterowania. Zbudowany jest on z urządzenia sterującego i opóźniającego, ręcznego urządzenia inicjującego, wstrzymującego, wyzwalaczy, zbiornika z czynnikiem napędowym i licznego osprzętu, łączników elastycznych linii sterującej/pilotowej. W momencie wykrycia zagrożenia przez czujniki wysyłany jest do centralki sygnału alarmowy. Ten zaś, uruchamia sygnalizację dźwiękową i optyczną, informując o zagrożeniu pożarem. Po ustalonym na ewakuację czasie system automatycznie zwalnia elektrozawory za zbiornikach, wyzwalając wydzielanie się środka gaśniczego. Możliwe jest również uruchomienie instalacji ręcznie. Skuteczność systemu SUG-G poparta jest pożarniczą regułą czworokąta spalania. Zasada ta mówi, że wyeliminowanie jednego z czterech elementów koniecznych do występowania procesu spalania (paliwa, tlenu, początkowego bodźca energetycznego, wolnych rodników) stłumi pożar.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz