Artykuł sponsorowany

Czy warto zaadaptować mieszkanie na biuro i jak to zrobić?

Czy warto zaadaptować mieszkanie na biuro i jak to zrobić?

Adaptacja mieszkania na biuro może wydawać się sprawą bardzo prostą - najzwyczajniej w świecie usuwamy niepotrzebne meble i wyposażenia, a zamiast ławy i kanapy wstawiamy biurko i krzesła. Teoretycznie tak właśnie jest, natomiast w praktyce wygląda to nieco inaczej. Musimy wziąć pod uwagę kwestie prawne i dobrze zastanowić się, czy nie warto, aby skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta, który zaaranżuje nasze wnętrza.

Prawo na początek

Zanim zaczniemy poważnie zastanawiać się nad aranżacją naszego mieszkania na biuro, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie prawne. Jeżeli mamy swoje mieszkanie i zamierzamy rozpocząć w nim działalność gospodarczą, otworzyć biuro firmy, powinniśmy zapoznać się najpierw z przepisami. Jeśli chcemy w mieszkaniu prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, na przykład projektować wnętrza, pisać artykuły tematyczne, czy zajmować się rękodziełem, z rejestracją firmy nie powinno być problemu. Problemy zaczynają się pojawiać wtedy, gdy docelowo do naszego biura będą przychodzić klienci lub zamierzamy zatrudnić dodatkowego pracownika. Konieczne jest wówczas zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania, a mieszkanie będzie musiało spełniać konkretne warunki pracy, czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Co będzie nam potrzebne do zgłoszenia? - Nie potrzebujemy szczegółowych projektów, ale konieczny jest rysunek, opis techniczny zmian i dane technologiczne - dowiadujemy się w Pracowni Projektowej Mieczysław Ciesielski z Wrocławia. Konieczna będzie także ekspertyza osoby posiadającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń.

Nieoceniona pomoc architekta

Kiedy decydujemy się zaadaptować mieszkanie (lub jego część) na biuro, nieoceniona będzie pomoc doświadczonego architekta. Możemy próbować na własną rękę doszukiwać się szczegółów w przepisach prawnych, próbować dopasować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń do restrykcyjnych wytycznych, ale zajmie nam to znacznie więcej czasu. Jeżeli mamy możliwość adaptacji mieszkania na biuro i zakładamy, że będziemy w nim pracować przez dłuższy czas, jest to inwestycja opłacalna. Wynajem pomieszczenia w biurowcu to comiesięczne opłaty – im bliżej centrum danego miasta, tym większe. Czynsz za mieszkanie zamienione w biuro będzie zdecydowanie niższy. Warto więc rozważyć taką opcję, o ile nie będzie to inwestycja na kilka miesięcy – bo na przykład w kolejnym roku planujemy zmianę miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. Wracając do tematu architekta, który zajmuje się adaptacją mieszkań na biuro – pomoże nam on nie tylko przygotować projekt i odpowiednie dokumenty, możemy również poradzić się w kwestii doboru ekipy budowlanej. Choć budowlańców na rynku jest naprawdę wielu, paradoksalnie trudno jest znaleźć solidną ekipę, która będzie miała czas w tym, a nie innym terminie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz