Materiał Partnera

Jak sprawdzać jakość powietrza?

Jak sprawdzać jakość powietrza?

Jakość powietrza, którym oddychamy ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, na to, czy potrafimy się wystarczająco skupić, żeby wykonywać swoje obowiązki oraz na nasze zdrowie. W ostatnich latach bardzo często słyszymy w Polsce ostrzeżenia o słabej jakości powietrza na zewnątrz, czyli o zagrażającym naszemu zdrowiu smogu. Jego obecność można sprawdzić np. w Internecie, gdzie są podawane wyniki pomiarów z rozlokowanych w wielu miejscach stacji pomiarowych. Czy istnieją jednak jakieś sposoby na zmierzenie jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy? Oczywiście, że tak!

Dlaczego warto jest sprawdzać jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy?

Dlatego, że to, jaki jest stan powietrza na zewnątrz ma tak naprawdę także duży wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy wewnątrz budynków, czyli m.in. w swoich domach czy mieszkaniach oraz w biurach, w których pracujemy. Cząsteczki, które wpływają na zewnątrz na powstawanie smogu są bowiem tak małe, że z łatwością mogą przedostać się także do wnętrza budynków. Dostają się do tam podczas wietrzenia, gdy chcemy się pozbyć z domu np. intensywnych zapachów, które postały w trakcie gotowania, przedostają się do wnętrz przez powstałe np. w oknach lub w drzwiach nieszczelności, a nawet wnosimy je do wnętrza na swoich ubraniach i butach. Co więcej, często bywa tak, że na znaczne pogorszenie stanu powietrza w pomieszczeniach wpływ może mieć także ogrzewanie w trakcie zimy.

Czy w jakiś sposób można samemu stwierdzić pogorszenie stanu powietrza wewnątrz domu?

Można, ale tylko, jeżeli powstałe zmiany są rzeczywiście istotne, tzn. jeżeli stan powietrza wewnątrz pomieszczeń naprawdę jest dużo gorszy niż powinien. Zanieczyszczone powietrze przede wszystkim niezbyt ładnie pachnie. Przy większych zanieczyszczeniach od razu czuć, że coś jest nie w porządku. Oprócz tego można także zaobserwować zmiany w swoim samopoczuciu. Zanieczyszczone powietrze może szybko skutkować powstaniem problemów z oddychaniem, gorszym samopoczuciem, czy ciągle nawracającymi bólami głowy. Łatwo pogorszenie jakości powietrza odczują też alergicy, ponieważ będzie ono miało wpływ na nasilenie dokuczliwych objawów.

Skuteczne sposoby sprawdzania jakości powietrza w domu

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z wyposażeniem biur Essi: Istnieje wiele sposobów, żeby sprawdzić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Taką możliwość dają różnego typu urządzenia monitorujące jakość powietrza. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. domowe mierniki jakości powietrza, czyli proste, niewielkie urządzenia stacjonarne, które wskażą czy są przekroczone jakieś normy jakości, czy wszystko jest w porządku.  Inną możliwością jest zastosowanie tzw. domowych stacji pogody. Takie urządzenia także charakteryzują się małym rozmiarem i oprócz jakości powietrza wskazują także poziom wilgotności powietrza, jego temperaturę oraz wysokość ciśnienia.

Zastosowanie urządzeń do pomiaru jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń daje bardzo dużo możliwości. Jeżeli bowiem zastosowany czujnik jakości powietrza wskaże jakieś nieprawidłowości, będziemy już wiedzieli, dlaczego np. pogorszyło się nasze samopoczucie, dlaczego nie potrafimy się skupić lub dlaczego tak często boli nas głowa. Będziemy też mogli szybko zareagować i spróbować coś zrobić, żeby jakoś poprawić powietrza, którym oddychamy. Zazwyczaj w takich przypadkach przede wszystkim warto jest np. dodatkowo uszczelnić okna, żeby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz. Warto jest jednak także zacząć stosować w swoim domu lub w biurze oczyszczacz powietrza, czyli niewielkie urządzenie, które podczas pracy potrafi usunąć nawet do 99,97% zanieczyszczeń z powietrza, czyli różnego typu drobnoustrojów, zarodników pleśni, roztoczy, bakterii czy wirusów. Oczyszczacze powietrza w ostatnim czasie staja się coraz chętniej stosowane przez Polaków, którzy dzięki dochodzącym do nich informacjom stają się też coraz bardziej świadomi zagrożeń, które są związane z oddychaniem słabej jakości powietrzem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz