Artykuł sponsorowany

Zastosowanie mini rozdzielni elektrycznych

Zastosowanie mini rozdzielni elektrycznych

Mini rozdzielnie elektryczne stosowane są zwykle do tworzenia odrębnej sieci zasilania w mieszkaniach, warsztatach i różnego rodzaju pomieszczeniach. Osobną sieć tworzy się przede wszystkim po to, by przy ewentualnym zwarciu uniknąć wyskakiwania bezpieczników w całym domu lub budynku. Choć z reguły zwarcia nie zdarzają się codziennie, to warto odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.

Montaż mini rozdzielni

Mini rozdzielnie montuje się techniką natynkową lub podtynkową. Przy montażu trzeba pamiętać, by zapewnić do nich wygodny dostęp, ponieważ będzie on miał znaczenie podczas ewentualnej awarii. Ponadto, ważne są również kwestie bezpieczeństwa, takie jak możliwość szybkiego wyłączenia zasilania w razie wystąpienia pożaru lub porażenia (z tego powodu rozdzielnica, w której zbiegają się obwody instalacji powinna zostać zamontowana w widocznym miejscu, na wysokości wzroku dorosłego człowieka w pobliżu drzwi wejściowych).

Zastosowanie

-Mini rozdzielnie elektryczne umożliwiają zastosowanie tzw. podłączenia stałego, czyli nie z gniazda wtykowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zasilać sprzęty z obwodu indywidualnego lub poprzez osobny wyłącznik, co pozwoli na odłączanie danego urządzenia bez konieczności rozłączania zasilających przewodów. Przydatne jest to szczególnie w przypadku awarii, a konieczne wtedy, gdy tryb programowania sprzętu wymaga takiego rozwiązania – tłumaczy ekspert z firmy ELZAK.

Mini rozdzielnie elektryczne stosuje się m.in. do sterowania oświetleniem, tworzenia dodatkowych obwodów w sieci elektrycznej czy do tworzenia osobnego obwodu dla urządzeń mogących przeciążyć sieć, takich jak zamrażalka i pralka.

Bezpieczne użytkowanie

Jako, że w domach i mieszkaniach znajduje się wiele różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, zasilanych prądem zmiennym doprowadzanym przy pomocy przyłączy, to dla bezpieczeństwa użytkowania prowadzone są one zazwyczaj do piwnic domowych. W mieszkaniach sieć elektryczną umieszcza się w ścianach. Widocznymi elementami instalacji są gniazdka wtyczkowe, liczniki energii elektrycznej, wyłączniki, bezpieczniki i rozetki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz