Artykuł sponsorowany

Budowa kabli elektrycznych

Budowa kabli elektrycznych

Kabel elektryczny to nic innego jak rodzaj przewodu, który posiada izolację chroniącą przed uszkodzeniami. Izolacja chroni również kabel przed warunkami atmosferycznymi. Nas z kolei chroni przed porażeniem prądem, które mogłoby skończyć się tragicznie. Fachowo określa się, że kable są nośnikami prądu do różnego rodzaju urządzeń, które potrzebują zasilania elektrycznego. A jak wygląda budowa kabla?

Budowa kabla

Budowa zwykłego kabla elektrycznego jest bardzo prosta do opisania. Kabel elektryczny składa się z tylko z czterech elementów. Nośnikiem prądu elektrycznego jest miedziany przewód, który osłonięty jest izolacją wewnętrzną. Kolejne warstwy to tak zwany oplot oraz izolacja zewnętrzna. Jeżeli kable z jakichś względów narażone są na silne czynniki atmosferyczne lub oddziaływanie czynników mechanicznych, do produkcji stosuje się specjalną, dodatkową ochronę. Nazywa się ją zbrojeniem i najczęściej wykonywana jest z aluminium. Izolacja zewnętrzna kabli wykonywana jest z różnego rodzaju tworzyw sztucznych o różnych kolorach, o czym opowiemy w następnym rozdziale artykułu. Oplot, nazywany inaczej ekranem, to warstwa, która ochrania poszczególne żyły kabla. Zapobiega to ryzyku porażenia prądem i gwarantuje miarowe rozmieszczenie pola elektrycznego. Izolacja wewnętrzna natomiast gwarantuje odpowiednią separację pomiędzy poszczególnymi żyłami w przewodzie elektrycznym. Sam przewód miedziany po prostu przewodzi prąd elektryczny. Dwa podstawowe rodzaje kabli to kable jednożyłowe i wielożyłowe. Inny podział związany jest z zastosowaniem kabli - dowiadujemy się w hurtowni elektrycznej Elektro-sal z Gliwic. To kable telekomunikacyjne, elektromagnetyczne, światłowodowe, sygnalizacyjne i specjalne.

Kolory przewodów elektrycznych

Nowoczesne przewody różnią się od siebie kolorami, co umówimy na przykładzie zwykłego gniazdka. Czarna lub brązowa izolacja zewnętrzna oznacza żyły fazowe, które na schematach oznacza się literką L. Żyły te powinny być dopasowane do zacisków, które znajdują się po lewej stronie gniazda. Literą N oznacza się żyły neutralne, które doprowadzane są do zacisków z prawej strony gniazda. Izolacja w kolorze żółto-zielonym (poziome paski) pokrywa przewody ochronne, które oznacza się literami PE. Łączą się one ze stykiem ochronnym gniazda, który często nazywa się jako "bolec". Doświadczony elektryk zdaje sobie sprawę, jak istotne jest przestrzeganie tego typu zasad. Pomylenie instalacji może bowiem grozić ciężkiemu porażeniu. Dodatkowo większość łączników jednobiegunowych przerywa ciągłość tylko jednej żyły. Przy pracach, w których wymieniamy gniazdko, czy żyrandol, najlepiej jest wyłączyć cały obwód w tablicy rozdzielczej.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz