Artykuł sponsorowany

Wymiana drewnianych okien na PCV - krok w przyszłość czy niepotrzebny wydatek?

Wymiana drewnianych okien na PCV - krok w przyszłość czy niepotrzebny wydatek?

W wielu domach można znaleźć stare nieszczelne okna drewniane. Jeśli nie ma możliwości uratowania ich, należy dokonać wymiany. Okna stare i nieszczelne powodują, że z domu ucieka dużo ciepła. Przedostaje się przez nie do środka zimno, które jest uciążliwe dla mieszkańców domu. 

Kiedy wymieniać?

Zastanawiając się nad wymianą okien, powinniśmy kierować się nie tylko opłacalnością tego zabiegu. Po przeprowadzeniu wymiany okien jeszcze przez długi czas możemy nie odczuć oszczędności (jest to duży wydatek, który zwróci się dopiero po latach). Natomiast na pewno polepszą się warunki komfortu cieplnego w pomieszczeniach.


Najczęstszą przyczyną wymiany okien jest ich zły stan techniczny. Czynnikami mającymi na to wpływ jest nieszczelność, zniszczone i wypaczone ramy, problemy przy otwieraniu i zamykaniu okien. Większość osób, które zdecydowały się na wymianę okien, wybiera te z PCV (dostępne w ofercie wielu firm, między innymi DSystem). Są one tańsze i łatwiejsze w konserwacji od drewnianych.

Wymiana okien

Wymiana okien to spory wydatek, dlatego stosuje się kilka sztuczek, dzięki którym można zaoszczędzić część pieniędzy. Jedną z nich jest zamiana niektórych skrzydeł, które się otwierają na tzw. okna stałe. Są one tańsze bo nie stosuje się w nich okuć i mają mniejszą liczbę profili. Okno takie możemy zamontować pod warunkiem, że jest do niego łatwy dostęp z obydwu stron (w celu np. konserwacji lub umycia). W przypadku gdy stare okna były podzielone na kilka pól, można je zastąpić jednym. Nowa okna plastikowe mają przeważnie szerszą ramę od starych. Jeśli chcielibyśmy powtórzyć podział ze starego okna może się to wiązać ze zmniejszeniem powierzchni szyby oraz z tym, że nasze zamówienie może się okazać nietypowe. Skutkuje to automatycznie zwiększeniem wydatków na wymianę okien.


Wymiana stolarki okiennej pozwala na wyeliminowanie podstawowej wady starej, czyli nieszczelności. Należy jednak pamiętać, że szczelne okna montowane są po to, aby móc kontrolować wentylację, a nie by ją całkowicie zlikwidować. Warto zaopatrzyć się od razu w okna wyposażone w nawiewniki (np. z firmy DSystem), dzięki czemu zapewnimy stały dopływ świeżego powietrza do naszego domu. Najlepszym rozwiązaniem są automatyczne nawiewniki. Zapewniają one dopływ do poszczególnych pomieszczeń, w zależności od częstotliwości ich użytkowania, a ponadto nie ma możliwości zamknięcia ich całkowicie.


Należy pamiętać, że prawidłowy montaż okien ma duży wpływ na trwałość, warunki pracy okna oraz na efekt energetyczny. Profesjonalne zamontowanie okien zwiększa koszt ich wymiany, jednak dobre osadzenie okna w ścianie nie należy do łatwych i dlatego warto powierzyć tę czynność specjaliście. Większość osób, które same montują okna popełnia błąd używając do tego pianki poliuretanowej. Nie jest to dobra metoda, ponieważ po obcięciu nadmiaru pianki zaczyna ona wchłaniać wilgoć i ulega degradacji. Opracowano wiele profesjonalnych systemów montażu okien, z uwzględnieniem specjalnych łączników, kształtek z materiału izolacyjnego i elementów do montażu parapetu.

Zalety wymiany

Modernizacja okien ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność w zużyciu energii cieplnej, czyli mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Zwiększa się również komfort życia mieszkańców domu, w którym przeprowadzono modernizację. Korzyścią jest również to, że podnosi się wartość budynku, a pieniądze, które zaoszczędzimy z tytułu mniejszych kosztów ogrzewania sprawią, że wydatek ten szybko nam się zwróci.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz