Artykuł sponsorowany

Wybrane metody obróbki szkła

Wybrane metody obróbki szkła

Szkło poddawane obróbce może przyjmować różne, często bardzo zaskakujące formy. Wiedza o możliwościach, jakie otwierają przed nami firmy działające w branży obróbki szkła, może pozwolić na pozyskanie dodatkowych inspiracji wnętrzarskich. Do popularnych typów obróbki szkła należą między innymi piaskowanie, klejenie – na przykład za pomocą kleju i promieniowania UV – oraz lakierowanie. Jakie efekty możemy uzyskać dzięki zastosowaniu poszczególnych metod?

W jaki sposób piaskuje się szkło?

Wystarczy zapoznać się z ofertą doświadczonego przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką szkła – takiego jak Centrum Obróbki Szkła – a szybko zrozumiemy, jak rozbudowana jest ta branża. Ze szkłem można zrobić niemal wszystko. Podstawowymi rodzajami obróbki szkła są oczywiście jego cięcie, szlifowanie i hartowanie, ale tafle można także na przykład piaskować. Podczas tego mechanicznego procesu tafla szkła spotyka się ze strumieniem piasku, który specjalne urządzenie – zwane piaskarką – wyrzuca z ogromnym ciśnieniem. Piasek stanowi bowiem znakomite ścierniwo pozwalające na precyzyjną obróbkę szkła. Samo piaskowanie występuje w kilku rodzajach, zależnie od typu zastosowanej piaskarki. Maszyny te mogą różnić się między sobą diametralnie. Występują na przykład piaskarki kabinowe pozwalające na tak zwane piaskowanie bezpyłowe. W takich urządzeniach obieg ścierniwa – czyli wspomnianego wyżej piasku – jest zamknięty. Innym elementem konstrukcyjnym piaskarek kabinowych są pozwalające na wyeliminowanie kłopotliwego pyłu głowice piaskujące zabezpieczone specjalną szczotką. Sprawia ona, że ścierniwo oraz wszelkie pyły nie wydostają się poza głowicę. Samo ścierniwo i pyły odsysane są wówczas przez odciąg. Piaskowanie bezpyłowe jest uważane za jedną z wygodniejszych oraz bezpieczniejszych metod.

Klejenie szkła z udziałem promieniowania UV

Tafle szkła można ze sobą także sklejać. Jedną z bardziej nowatorskich metod na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem ultrafioletowym, czyli UV. Klej dobierany jest na podstawie materiału, do którego zostanie użyty. W naszym przypadku jest to szkło, ale ważne są także jego parametry – to od nich oraz od parametrów kleju zależy wytrzymałość wiązania. Sam typ szkła ma również ogromne znaczenie. Pewien problem mogą sprawiać szyby ze zwiększonym pochłanianiem promieni UV. Należą do nich na przykład szyby VSG (ochronne warstwowe), szyby przyciemniane czy szyby barwne. Konieczne będzie w ich przypadku użycie specjalnego kleju. W zależności od potrzeb i zastosowania szkła klejonego wytrzymałość połączenia klejonego może stać na różnym poziomie. Istotne jest, aby dobrać go odpowiednio, by nie przesadzić w żadną ze stron i zachować pożądaną normę. Samo klejenie przebiega w kilku etapach. Najpierw powierzchnie są dokładnie czyszczone, co pozbawia je wszelkich zanieczyszczeń, takich jak szczególnie groźne dla klejów zatłuczenia. Następnie powierzchnie klejone są ogrzewane – po to, by pozbyć się resztek wilgoci. W kolejnym etapie elementy sprawdzane są pod kątem ich wzajemnego spasowania. Jeśli wszystko jest w porządku, nadchodzi czas na samo klejenie, które dokonywane jest za pomocą dedykowanych narzędzi dozujących. W zależności od tego, jaka jest lepkość kleju, elementy smarowane są przed ich połączeniem lub po nim. Klej o niskiej lepkości sam rozsmarowuje się w szczelinie, a klej o wysokiej lepkości należy nałożyć – zwykle przyjmuje on wówczas postać fal na tafli szkła. Ostatnim etapem klejenia szkła omawianą metodą jest utwardzanie wiązania za pomocą promieniowania UV. Odpowiednie dobranie lampy jest kluczowe, aby cała operacja się powiodła – nie może ona być mniejsza ani większa niż klejona w danym miejscu powierzchnia.

Czym jest lakierowanie szkła?

Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, szkło można także lakierować. Oczywiście nie każde szkło przyjmie dany lakier i wymagane jest odpowiednie przygotowanie szklanej powierzchni. Na szczęście dzięki zaawansowanym metodom obróbki szkła nic nie jest niemożliwe. Ważny jest nie tylko dobór koloru lakieru, ale także utwardzacza umożliwiającego uzyskanie optymalnego rezultatu. Efekt jest nie tylko estetyczny (otrzymać możemy dosłownie każdy kolor), ale też ochronny – zapewnia szkłu odporność na uszkodzenia i wilgoć. Szkło lakierowane stosuje się do wyrobu mebli oraz przy niebanalnych aranżacjach wnętrz – głównie kuchni i łazienek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć je pod uwagę także przy projektowaniu salonu.

Opracowanie:
Bochnia, Goczałkowskich 48
tel. 14 611 18 14
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz