Materiał Partnera

Zdobienie szkła metodą piaskowania

Zdobienie szkła metodą piaskowania

Szkło jest bardzo podatnym na obróbkę materiałem, który często znajduje także zastosowanie ozdobne. Jedną z metod na osiągnięcie spektakularnych efektów wizualnych jest piaskowanie szkła. Pozwala ono na wykonanie na tafli szkła istnych dzieł sztuki. Jako że możliwości są nieograniczone, możemy całkowicie popuścić wodze fantazji. Dobrze wybrany projekt obrazu do naniesienia na szkło może nadać każdemu wnętrzu indywidualnego charakteru.

Czym tak naprawdę jest piaskowanie?

Firmy zajmujące się piaskowaniem, takie jak Centrum Obróbki Szkła, wykorzystują w tym celu strumień piasku – ścierniwa – o wysokim ciśnieniu. Uderzają one w taflę szkła, sprawiając, że jej mikroskopijne kawałki po prostu odpryskują. Powstają charakterystyczne, matowe obszary i swoiste żłobienia. Piaskować można nie tylko szkło, lecz także wyroby ceramiczne oraz produkty z drewna. W zależności od rodzaju piaskarki proces ten może być ręczny lub całkowicie zautomatyzowany. Obrazy na szkło nanosi się zwykle za pomocą nowoczesnych piaskarek pozwalających na bardzo precyzyjne poprowadzenie strumienia ścierniwa.

Jakie wzory możemy uzyskać na szkle za pomocą piaskowania?

Piaskowanie otwiera przed nami ogrom możliwości. Efektownie wyglądają nie tylko skomplikowane, geometryczne struktury, ale także naniesione tą metodą na powierzchnie portrety, postacie ludzkie, motywy roślinne i zwierzęce oraz pejzaże. Wiele zależy tutaj od naszych osobistych upodobań. Osoby z artystyczną duszą mogą pokusić się o zaproponowanie wzorów własnego projektu. Jakość jego odwzorowania zależy od tego, jakim sprzętem dysponuje wybrana przez nas firma zajmująca się obróbką szkła. Dobrze, aby była ona doświadczona i dysponowała odpowiednimi maszynami oraz narzędziami.

Jakie elementy szklane poddawane są piaskowaniu?

Zdecydowanie jednym z ciekawszych zastosowań piaskowania jest tworzenie zdobionych drzwi oraz elementów mebli. Częstym widokiem są elementy szklane piaskowane tylko w części, minimalistycznie, w celu uzyskania niebanalnego efektu estetycznego. Zdecydowanie godnym rozważenia pomysłem jest lekkie piaskowanie lustra podkreślające jego kształt i pozbawiające łazienkę wrażenia sterylności, chłodu. Pięknie wyglądają także szklane kabiny prysznicowe z abstrakcyjnymi wzorami naniesionymi omawianą metodą. Niemal każdy wyrób szklany może być piaskowany, więc jego wybór zależy wyłącznie od nas. Najlepsze inspiracje przyniesie przede wszystkim przyjrzenie się elementom szklanym w swoim domu lub też w domu znajomego – pomysł na wzór powinien przyjść bardzo szybko.

Opracowanie:
Bochnia, Goczałkowskich 48
tel. 14 611 18 14
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz