Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o napędzie hydraulicznym

Wszystko, co warto wiedzieć o napędzie hydraulicznym

Wyjątkowe cechy napędów hydraulicznych sprawiają, że są one bardzo wytrzymałe i zapewniają wysoką moc, nawet, jeśli wały są bardzo niewielkie. Co warto wiedzieć o napędach hydraulicznych? Jak działają, dlaczego są tak popularne, gdzie są stosowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście. To informacje na temat napędów hydraulicznych w pigułce.

Zadanie napędów hydraulicznych

Napędy hydrauliczne mają przekazywać energię mechaniczną przy wykorzystaniu cieczy. Działają w oparciu o prawo Pascala, mówiące o tym, że jeśli wywieramy ciśnienie na ciecz zamkniętą w zbiorniku, to ciśnienie w jego wnętrzu jest równomiernie rozłożone i równe ciśnieniu pochodzącemu z zewnątrz. Wyróżniamy różne typy napędów hydraulicznych – dzielimy je ze względu na sposób przekazywania energii na napędy hydrokinetyczne i hydrostatyczne. Pierwsze wykorzystują energię kinetyczną cieczy roboczej, drugie energię ciśnienia cieczy roboczej. Źródłem tej energii, w przypadku napędów hydraulicznych, są zwykle specjalne pompy. Producentem elementów hydraulicznych, głównie do maszyn rolniczych, jest firma Bondioli & Pavesi Sp. z o.o., która powstała wiele lat temu we Włoszech, jednak teraz prowadzi swoje oddziały w całej Europie – także w Polsce.

Zalety urządzeń hydraulicznych

Rozwiązania hydrauliczne są chętnie stosowane w wielu różnych urządzeniach – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dużej mocy przy oszczędności miejsca. Jakie są najważniejsze zalety tego rodzaju urządzeń? Przede wszystkim pozwalają one na wykonywanie płynnych ruchów i dają nam możliwość uzyskania bardzo dużej siły napędu nawet w małych urządzeniach. Urządzenia hydrauliczne mogą być sterowane zdalnie, są łatwe w obsłudze i bezpieczne. Ponadto samoczynnie smarują się w trakcie pracy i rzadko ulegają awariom. Wszelkiego rodzaju urządzenia hydrauliczne są wydajnym, ekonomicznym i solidnym rozwiązaniem, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dużej, skoncentrowanej siły do pracy urządzenia.

Gdzie stosuje się urządzenia hydrauliczne?

Chociaż urządzenia hydrauliczne mają też pewne wady – na przykład konieczność regularnej konserwacji – to w ogólnym rozrachunku są one bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego też stosuje się je w bardzo wielu branżach. Wyposażone są w nie między innymi maszyny rolnicze, budowlane i drogowe, a także wiele innych urządzeń działających z dużą siłą. Napędy hydrauliczne stosowane są nawet w przemyśle zbrojeniowym czy w lotnictwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz