Artykuł sponsorowany

Siłowniki hydrauliczne jedno i dwustronnego działania. Porównanie

Siłowniki hydrauliczne jedno i dwustronnego działania. Porównanie

Siłowniki hydrauliczne to elementy wykonawcze, które odpowiadają za zamianę energii ciśnienia cieczy roboczej na energię mechaniczną. Proces ten jest wykonywany za pomocą ruchu liniowego i obrotowego. To, w jaki sposób działają tego rodzaju urządzenia zależy w znacznym stopniu od tego, jak są zbudowane. Na rynku można spotkać wiele typów siłowników, jednak najpopularniejsze z nich to modele jednostronnego i dwustronnego działania. Czym więc różnią się od siebie i w jaki sposób działają?

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania charakteryzują się prostą budową. W skład tego urządzenia wchodzi, m.in. cylinder, tłok i tłoczysko. Oprócz tego w siłowniku znajduje się sprężyna, która odpowiada za powrót tłoczyska do pozycji wyjściowej, wprawiając go w ruch posuwisto zwrotny. Ściskanie sprężyny może się także odbywać pod wpływem własnego ciężaru tłoczyska lub obciążenia pochodzącego z zewnątrz.

Praca siłownika hydraulicznego jednostronnego działania polega na wprawianiu elementów maszyny w ruch przy pomocy cieczy, która znajduje się w układzie zamkniętym. Napiera ona na powierzchnię tłoka i wywołuje posuw liniowy tłoczyska. Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania opierają się na ruchu wyłącznie w jedną stronę. Zazwyczaj wykorzystuje się je w urządzeniach, które nie wymagają dwustronnej kontroli ruchu, czyli w maszynach budowlanych. Mogą także służyć, jako siłowniki w drzwiach lub do włączania i wyłączania danych etapów w trakcie produkcji.

Siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania

Praca siłowników hydraulicznych dwustronnego działania, nazywanych też tłokowymi, w pewnym stopniu różni się od silników jednostronnego działania.

Jak mówi specjalista ze sklepu internetowego megahydral.pl: Występują w nim dwie komory, które odpowiadają za doprowadzenie czynniku roboczego. Dzięki temu ruch w siłownikach hydraulicznych dwustronnego działania może odbywać się w obie strony.

Tego typu urządzenia różnią się także budową wewnętrzną - nie występuje w nich sprężyna. Praca siłownika dwustronnego działania opiera się na wprawianiu elementów maszyny w ruch przy pomocy cieczy, jednak działa ona na obie strony tłoka. Siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania wykorzystuje się w różnego rodzaju maszynach budowlanych. Przykładowo można je spotkać w koparkach i żurawiach samochodowych. Dzięki zastosowaniu tego typu urządzeń operator maszyny może swobodnie manewrować ramieniem pojazdów oraz płynne zmieniać kierunki ruchu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz