Artykuł sponsorowany

Wentylacje przemysłowe – projektowanie i konserwacja

Wentylacje przemysłowe – projektowanie i konserwacja

Chociaż wentylacja przemysłowa działaniem nie różni się od tej w prywatnym domu mieszkalnym, to z uwagi na specyficzne warunki pracy oraz wielkość i charakter obiektu wymaga szczególnego podejścia zarówno do projektu, jak i jego wykonania. Niezwykle istotna bywa też konserwacja takiej wentylacji.

Rodzaj wentylacji a warunki pracy

Hala produkcyjna to miejsce, w którym realizowane są rozmaite procesy technologiczne, a w związku z nimi panują też różne warunki pracy. W stolarni czy lakierni zazwyczaj powietrze nasycone jest pyłem lub związkami chemicznymi. Hala, w której wytłacza się na gorąco, gotuje, wypieka, podgrzewa wiąże się z podwyższonymi temperaturami. Warunków pracy może być tyle, ile jest procesów wytwórczych, dlatego tak istotne jest indywidualne podejście do każdego projektu. Ponieważ celem systemu wentylacyjnego jest wymiana powietrza i poprawa warunków we wnętrzu, projektując system w konkretnej firmie koniecznie trzeba uwzględnić te parametry, które powodują największy dyskomfort i wymagają wyeliminowania. Stąd pierwszym krokiem jest zawsze stosowanie odpowiednich pomiarów, które będą danymi wyjściowymi do projektu.

W kontekście przepisów BHP jednym z podstawowych cech systemu wentylacyjnego w hali przemysłowej powinna być wysokość temperatury powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Wnętrza ogrzewane przez piece czy duża liczba emitujących ciepło maszyn wymagają nawiewu chłodnego powietrza, stąd system wentylacyjny powinien być wyposażony w urządzenia do schładzania powietrza. Odzyskane tym samym ciepło można wykorzystać do innych celów, jak np. podgrzewanie wody do mycia w pomieszczeniu socjalnym. Z drugiej strony schładzane powietrze nie może powodować przeciągów, bowiem w rozgrzanych wnętrzach pracownik poddawany działaniu takiego strumienia jest szczególnie narażony na problemy zdrowotne.

System wentylacyjny a zanieczyszczenie powietrza

Podstawowym problemem, jaki pojawia się przy projektowaniu wentylacji przemysłowych jest wielkość hal fabrycznych oraz ich wypełnienie różnymi urządzeniami. Im więcej przeszkód na drodze, tym trudniej dokonać skutecznej wymiany powietrza i więcej wylotów powinien mieć cały system. Specyfika procesów technologicznych często wiąże się też z emisją dużej ilości zanieczyszczeń, do których zaliczają się zarówno pyły z obrabianych materiałów, jak i związki chemiczne, lotne gazy i lekkie ciecze, które zawisają w powietrzu, wymagając skutecznego wyeliminowania. Maszyny lub stanowiska pracy szczególnie intensywnie generujące zanieczyszczenia wymagają własnego odciągu. Zalicza się do nich chociażby piaskarki. Ogólne zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne powinien wyeliminować system wentylacji.

To, na ile efektywnie wentylacja poradzi sobie z zanieczyszczeniami, zależy od jej wydajności. Jest to kolejny problem, z jakim musi się zmierzyć projektant systemu, dokonując stosownych przeliczeń takich parametrów, jak siła ciągu i przekrój kanałów wentylacyjnych czy moc wentylatorów i urządzeń wspomagających. Na przykład przy dużym zapyleniu niezbędne są sporej wielkości filtry, bowiem w przeciwnym wypadku będzie konieczna ich bardzo częsta wymiana, albo system zapcha się i nie spełni swojego zadania. Przed projektowaniem wentylacji w takich pomieszczeniach dokonuje się zazwyczaj pomiarów stężeń pyłów i gazów, uwzględniając je w projekcie.

Wentylacja przemysłowa jako system zakładowy

Projektowanie systemu wentylacyjnego w zakładzie przemysłowym zazwyczaj wiąże się z wykonaniem szeregu kanałów wentylacyjnych obejmujących wszystkie pomieszczenia obiektu. Oznacza to, że w jednym ciągu znajdują się zarówno hale wytwórcze z maszynami, lakiernie, warsztaty i pomieszczenia socjalne. Takie sytuacje wymagają starannego oddzielenia niektórych stref, aby zanieczyszczone powietrze z innych pomieszczeń nie przenosiło się w trakcie jego wymiany. Dotyczy to szczególnie tych hal, w których środowisko jest zagrożone pożarem lub wybuchem, a więc stanowisk produkcyjnych aerozoli czy lotnych, łatwopalnych gazów.

Ilość wymienianego przez wentylację powietrza powinna być dostosowana do jego specyfiki, a więc zarówno poziomu zanieczyszczeń, jak i ich rodzaju, wilgotności czy temperatury. Efektem pracy wentylacji powinno być stałe utrzymywanie tych wszystkich parametrów na poziomie poniżej maksymalnej dopuszczonej normy.

Konserwacja w pakiecie z projektem i wykonaniem

W dużych systemach wentylacyjnych na terenie obiektów przemysłowych stosuje się wiele dodatkowych urządzeń wspomagających, jak rekuperatory, wentylatory czy specjalne filtry, dostosowane do charakteru zanieczyszczeń. Szczególnie tam, gdzie system ma za zadanie oczyszczać powietrze dużej, mocno zanieczyszczonej hali, konieczna jest systematyczna dbałość o jego dobry stan i pełną sprawność. Firmy takie jak Klima-Venta Sp.j. Wentylacja, klimatyzacja, projektowanie specjalizują się zarówno w projektowaniu wentylacji przemysłowych, jak i w ich budowie oraz konserwacji i czyszczeniu. Decydując się na inwestycję w wentylację przedsiębiorca może skorzystać z opcji stałej współpracy i nie musi już martwić się o system, bowiem robią to za niego pracownicy firmy. Kompleksowość ma ten plus, że projektanci i wykonawcy doskonale znają własne produkty i wiedzą gdzie, kiedy oraz jakimi metodami o nie dbać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz