Materiał Partnera

Problemy z wentylacją po ociepleniu budynku

Problemy z wentylacją po ociepleniu budynku

Ocieplanie starych budynków, także tych powstałych w latach osiemdziesiątych, niesie za sobą wiele korzyści, z których największą jest oszczędność energii, a co za tym idzie spadek kosztów ogrzewania. Niestety taka forma izolacji cieplnej może spowodować złą wentylację w pomieszczeniach. Jak sobie z tym poradzić?

Termomodernizacja budynku

Izolacja termiczna budynku powoduje, że dom staje się bardziej oszczędny, a jego mieszkańcy nie muszą martwić się już ogromnymi wydatkami, które niesie za sobą zimowe ogrzewanie obiektów. Termomodernizacja to inwestycja, która wymaga od nas pewnych nakładów finansowych, ale możemy być całkowicie pewni, że szybko się one zwrócą.

Docieplenie budynków odbywa się za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Styropian jest tworzywem sztucznym, które składa się z kulek, z których każda zawiera tysiące komórek wypełnionych powietrzem. Właśnie to powietrze jest doskonałym izolatorem i wpływa na wyjątkowe właściwości termiczne materiału. Styropian nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia i jest odporny na bakterie, pleśnie czy grzyby. Jeśli chodzi o wełnę mineralną, to jej podstawową zaletą jest niemal całkowita niepalność. Styropian posiada właściwości samogasnące, jednak łatwo się pali i topi. Dodatkową zaletą wełny mineralnej jest również to, że nie jest ona atakowana przez gryzonie. Jak wiemy – styropian stanowi często nie lada rozrywkę dla myszy buszujących w ścianach. Oba materiały różnią się od siebie ceną – ocieplenia styropianem należą do tych najtańszych, za to użycie wełny mineralnej stanowi dużo większy wydatek.

Ocieplając budynek powinniśmy zwrócić uwagę na sprawę przepuszczalności powietrza przez surowiec, użyty do termoizolacji. Dlaczego? Ponieważ zdarza się, że po przeprowadzeniu remontu, dzięki któremu dom zyskuje właściwości termoizolacyjne, ściany przestają „oddychać”. Oznacza to, że nie następuje odpływ pary wodnej z pomieszczenia poprzez ścianę zewnętrzną. W tym przypadku wełna mineralna wygrać musi ze styropianem, ponieważ charakteryzuje się małym oporem dyfuzyjnym. Jeśli jednak nasz budynek został ocieplony styropianem, w efekcie czego pojawiły się problemy z odpowiednią wentylacją pomieszczeń, uciec się możemy do sposobów, które oferują nam nowoczesne urządzenia wentylacyjne.

Zapobieganie złej wentylacji pomieszczeń

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w budynku jest możliwe dzięki właściwemu działaniu wentylacji. Ocieplone ściany nie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, która musi być usuwana systemem wentylacji. Warto rozejrzeć się za firmą, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór wysokiej jakości urządzeń, poprawiających standard techniczny pomieszczeń. Hurtownia wentylacyjna CENTROWENT zapewnia klientom nie tylko fachowe porady, związane z wyborem optymalnego urządzenia, ale także sprzedaż, transport i montaż urządzeń wentylacyjnych w naszych domach czy mieszkaniach. Bez opinii i pomocy fachowców nie będziemy umieli samodzielnie rozwiązać problemów ze zbyt wysoką wilgotnością naszych pomieszczeń, która ma zresztą wyjątkowo negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wymiana okien na nowe i bardzo szczelne również powoduje trudności w prawidłowej infiltracji powietrza. W takim przypadku niezbędny jest zakup nawiewników i ich montaż w oknach lub ścianach.

Czym ryzykujemy, jeśli nie zadbamy o zainstalowanie dobrego systemu wentylacji w naszym domu? Wymiana powietrza jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania w pomieszczeniu. Jeśli zostaniemy jej pozbawieni, grożą nam złe samopoczucie, choroby, a nawet śmierć. Stare systemy wentylacyjne składały się z kratek wentylacyjnych, umieszczonych pod sufitem oraz kominów wyprowadzanych ponad dach. Był to jednak tylko dobry sposób na odprowadzanie powietrza. Aby wentylacja działała, konieczne jest również jego doprowadzenie. Skutki złej jakości powietrza to między innymi:  grzyb w rogach pomieszczeń,  wypaczanie się mebli i podłóg,  zwiększone koszty ogrzewania oraz częste choroby dróg oddechowych u domowników. Nowoczesne okna wyposażone są w nawiewniki, które przepuszczają powietrze z zewnątrz, doprowadzając je do naszych, najczęściej zbyt szczelnych mieszkań. Okna to zresztą bardzo dobry sygnalizator jakości nawilżenia pomieszczeń. Jeśli pojawia się na nich skroplona woda czy obserwujemy ich parowanie, możemy już podejrzewać, że powietrze nie ma możliwości dostania się do wnętrza. W najgorszym położeniu są osoby posiadające piecyki gazowe. Bardzo szkodliwy, bezwonny, śmiercionośny czad zabija corocznie setki osób. Niestety ma to związek z zaniedbaniem lub zignorowaniem tematu wentylacji pomieszczeń.

Podsumowując: jeśli chcemy czuć się bezpiecznie zimą w swoich domach – zamontujmy urządzenia wspomagające wentylację. Może to mieć zbawienne korzyści dla naszego zdrowia, a często także  uchronić nas przed zatruciem dwutlenkiem węgla.

Opracowanie:
Wrocław, Międzyleska 4
tel. 71 333 65 60
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz