Artykuł sponsorowany

Rodzaje pomp hydraulicznych

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania napędu hydraulicznego. Jej zadanie to zamiana energii mechanicznej dostarczanego przez silnik napędu czynnika roboczego – którym najczęściej jest olej – na energię hydrauliczną. Zapewnia ona stałe wysokie ciśnienie czynnika oraz jego równomierny dopływ. Pompy hydrauliczne możemy podzielić na śrubowe, łopatkowe, tłoczkowe oraz zębate.

Pompy śrubowe

W pompie tego rodzaju zastosowano ślimakowatą śrubę, która obracając się wymusza ruch czynnika roboczego, znajdującego się między jej płatami, a wolnymi przestrzeniami korpusu pompy. Pompy śrubowe osiągają wydajność pompowania płynu do 0,2 metra sześciennego na sekundę przy ciśnieniu około 20 MPa.

Pompa zębata

Głównym elementem tego rodzaju pompy są dwa koła zębate, ciasto umieszczone w korpusie – jedno z nich jest napędzane przez źródło zewnętrzne. Obracające się koła zgarniają czynnik roboczy do przestrzeni między zębami – w ten sposób odbywa się transport z komory ssawnej pompy do komory tłocznej. Prostota konstrukcji wpływa na niezawodność urządzenia. Pompy tego rodzaju są w stanie pompować od 0,6 do 400 centymetrów sześciennych płynu na obrót, zakres wytwarzanego ciśnienia waha się od 3,5 do 28 MPa.

Pompy wielotłoczkowe

To bardziej rozbudowana wersja pompy tłokowej – stanowi ona połączenie kilku lub kilkunastu tego rodzaju pomp, umieszczonych w jednym korpusie. Pompy wielotłoczkowe dzielimy na pompy promieniowe oraz osiowe. W obu przypadkach praca pompy opiera się na wymuszaniu ruchu tłoków umieszczonych w korpusie urządzenia. Wymuszenie to może odbywać się przy użyciu mimośrodkowego obrotowego pierścienia w przypadku pompy promieniowej, lub pochylonej tarczy – w przypadku pompy osiowej

Pompa łopatkowa

Głównym elementem tego rodzaju pompy są osadzone na umiejscowionym mimośrodowo wirniku łopatki – za pomocą sprężyn są one rozpierane w kierunku wewnętrznych ścian korpusu. Wraz z obrotem wirniki łopatki wysuwają się z niego i zagarniają ciesz z komory ssawnej, a następnie przenoszą ją do komory tłocznej. Stosowane są one głównie do pompowania gazów oraz czystych cieczy.

Wysokiej klasy pompy hydrauliczne znajdziemy w ofercie Zakładu Hydrauliki Siłowej z Kobylani.

 

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz