Materiał Partnera

Wysokiej klasy pompy centralnego smarowania

Wysokiej klasy pompy centralnego smarowania

Prawidłowe funkcjonowanie maszyn czy pojazdów uzależnione jest od wydajnego układu centralnego smarowania. Aby działał on jak trzeba, wykorzystuje się wysokiej klasy pompę, która dozuje np. olej czy smar. Dzięki temu można uniknąć kosztownych napraw i przestojów w pracy maszyn. Jakie dokładnie parametry gwarantują poszczególne modele pomp centralnego smarowania i kiedy się je stosuje?

Odpowiednie funkcjonowanie

Rola układu centralnego smarowania jest bardzo istotna, a jego poszczególne podzespoły muszą gwarantować właściwą wydajność i prawidłowe działanie całego układu. Ważne jest więc dopasowanie odpowiedniej pompy – może mieć ona różne przeznaczenie i może obsługiwać m.in. olej czy smar. Jedną z pomp centralnego smarowania jest pompa elektryczna tłoczkowa, która dodatkowo charakteryzuje się konfigurowalną pojemnością. Wysokiej jakości modele tego typu urządzeń znajdują się w bogatej ofercie firmy Gacol, która w swoim asortymencie posiada też ich zaawansowany wariant w postaci pomp wielowyjściowych. Świetnie sprawdzają się one w rozbudowanych systemach zawierających nawet do 300 punktów smarnych, a dzięki specjalnej konstrukcji można je stosować w układach z rozdzielaczami zarówno hydraulicznymi, jak i progresywnymi. Dzięki odpowiedniej wydajności jedna pompa daje możliwość symultanicznego uruchomienia maksymalnie 15 elementów pompujących. Znajdujące się w ofercie renomowanych dystrybutorów wysokiej klasy pompy tego typu opcjonalnie wyposażane są w system kontroli niskiego poziomu środka smarowego, co pozwala na łatwe nadzorowanie tego parametru.

Wiele typów

Do elektrycznych pomp zalicza się też modele zębate przeznaczone do wykorzystania w skomplikowanych układach automatycznego smarowania. Konstrukcja takiej pompy jest jednak dość prosta, co przekłada się na jej wysoką niezawodność. W jej korpusie znajdują się – jak sama nazwa wskazuje – koła zębate, które przenoszą ciecz z komory ssawnej do tłocznej. Warto wiedzieć, że renomowani dostawcy tego typu pomp oferują też ich skonfigurowanie zgodne dokładnie z wymogami i indywidualnymi preferencjami klientów. Oprócz elektrycznych pomp tłoczkowych w układach centralnego smarowania stosuje się też wersje pneumatyczne. Są one przeznaczone do systemów progresywnych i w zależności od modelu zasilane sprężonym powietrzem lub przez hydraulikę maszyny. Alternatywnym rozwiązaniem jest ręczna pompa dźwigniowa. W zbiorniku wykonanym z trwałego aluminium znajduje się optyczny wskaźnik poziomu smaru, co znacząco ułatwia pracę. Dodatkowym atutem jest regulowany zawór bezpieczeństwa.

Okazuje się więc, że wysokiej klasy pompy centralnego smarowania występują w różnych wariantach, a poszczególne modele udostępniane przez renomowanych dostawców mogą być dopasowane do potrzeb klienta.

Opracowanie:
Pieńsk, Elizy Orzeszkowej 7
tel. 75 724 34 62
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz