Artykuł sponsorowany

Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

Budując lub remontując dom stajemy przed bardzo ważnym wyborem: na jakie pokrycie dachowe się zdecydować? Do wyboru mamy kilka opcji, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Przedstawiamy rodzaje pokryć dachowych wraz z ich krótką charakterystyką.

Zdaniem eksperta

W Polsce rodzaje pokryć dachowych dzieli się na lekkie i ciężkie. Największą popularnością cieszą się blachy, papy i gonty bitumiczne oraz niezawodne dachówki cementowe lub ceramiczne. Za pokrycia lekkie uważa się te, które ważą od 1,5 do 20 kg na m2, a za ciężkie te, które mają od 30 do 80 kg na m2. Waga pokrycia dachowego ma bardzo duże znaczenie podczas projektowania więźby dachowej. Oprócz ciężaru pokrycia, dolicza się również możliwe maksymalne obciążenie śniegiem lub wiatrem. Grubość krokwi zależy także od rodzaju ocieplenia dachu. Zaleca się, aby krokiew miała ok. 20 cm grubości i była szeroka na ok. 6 cm – to najlepsze parametry dostosowane do polskich warunków atmosferycznych, zapewniające bezpieczeństwo konstrukcji powiedział specjalista z firmy Bo-Deks z Sokołowa Podlaskiego, która świadczy usługi dekarskie.

Dachówki

Najpopularniejsze i najbardziej cenione za solidność są dachówki ceramiczne. Należą one do najcięższego rodzaju pokrycia dachowego i są najdroższe. To jednak inwestycja, która się opłaca, bowiem dachówki ceramiczne będą nam służyć latami, cały czas pięknie się prezentując. Dachówki ceramiczne doskonale nadają się na dachy o skomplikowanych kształtach. Warto zdecydować się również na dachówki cementowe. Wyglądem niewiele różnią się od ceramicznych, a są dużo tańsze, ale i lżejsze.

Blacha

Blacha jest dość często wybierana ze względu na jej przystępną cenę. Zaleca się kładzenie jej na dachach o prostej geometrii. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na grubość blachy – im grubsza, tym pokrycie dachowe będzie cięższe, ale jednocześnie solidniejsze i trwalsze. Warto zainteresować się również, czy wybrana przez nas blacha ma odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne. Najlepiej, jeśli pokryta jest alucynkiem.

Gonty bitumiczne

Pokrycie dachowe z gontów bitumicznych to rozwiązanie najtańsze ze wszystkich tu przedstawionych. Położenie gontów wymaga przygotowania równego i sztywnego podłoża. Pokrycie bitumiczne jest odporne na zerwanie nawet przez bardzo silny wiatr. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz