Artykuł sponsorowany

Przygotowanie urządzeń grzewczych do sezonu zimowego

Przygotowanie urządzeń grzewczych do sezonu zimowego

Instalacje grzewcze są niezbędnym elementem każdego budynku mieszkalnego oraz większości budynków firmowych. Zapewniają zarówno centralne ogrzewanie, jak i gorącą wodę do celów gospodarczych. Jak wszystkie inne systemy czy urządzenia instalacja grzewcza wymaga okresowych przeglądów przed podjęciem pracy.

Sprawność urządzeń grzewczych

Specyfiką systemu grzewczego w budynku mieszkalnym jest to, że pracuje on przez połowę roku. Pomimo tego kotłownia działa przez cały rok, podgrzewając wodę, więc przed sezonem grzewczym niezbędne jest dokonanie jej konserwacji. Nawet najlepsze piece mogą ulegać awariom, niszczeć wraz z upływem czasu lub na skutek nieprawidłowego użytkowania, a pobudzenie ich do pracy przy niepełnej sprawności wiąże się z ryzykiem poważnych wypadków. Do podstawowych zagrożeń zalicza się niebezpieczne zatrucie tlenkiem węgla, nie wspominając o nieszczelnej instalacji gazowej i ryzyku wybuchu. Nawet jeśli pozornie system dobrze się sprawuje, przy zwiększonej intensywności pracy może nie podołać zadaniom, a wówczas trzeba zmierzyć się z koniecznością usuwania szkód lub z zimnym, niedogrzanym mieszkaniem.

Przeglądy i konserwacja przed sezonem

Urządzenia grzewcze, jakie mamy w swoich domach, bywają różne, a przegląd czy konserwacja wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dzięki którym można ocenić sprawność i bezpieczeństwo pieców. Jeśli właściciel domu nie posiada takiej wiedzy, a piec w kotłowni zalicza się do skomplikowanych i ma już wiele lat, warto poprosić o pomoc fachowców. Wydane pieniądze z pewnością nie będą wyrzucone w błoto, ponieważ zapewnią większe bezpieczeństwo i komfort zimą wszystkim domownikom. W przeglądach i konserwacji specjalizuje się wiele firm usługowych, wśród których znalazła się też Alfa-Omega. G. Gatkowski wykonująca na zamówienie przeglądy konserwacyjne, próby szczelności instalacji gazowych z analizą spalin, serwis kotłów kondensacyjnych i konwencjonalnych oraz wiele innych tego typu prac. 

Regulacja lub wymiana części

Przygotowanie do sezonu grzewczego oznacza zagwarantowanie niezawodności pieca oraz wszystkich urządzeń towarzyszących. W nowych urządzeniach zazwyczaj wymagana jest regulacja, a także przestawienie ich na tryb zimowy. Pracując w trybie letnim, kocioł podgrzewa jedynie wodę, a pozostałe elementy centralnego ogrzewania są wyłączone. Starsze piece wymagają sprawdzenia szczelności przewodów, a często też wymiany lub konserwacji palnika oraz elementów z nim współpracujących. W niektórych piecach istotne jest też sprawdzenie drożności odpływu kondensatu albo szczelności przewodów olejowych znajdujących się w piecach kondensacyjnych. Przyczyną problemów mogą być też zanieczyszczenia pochodzące z olejów, dlatego sprawdzenia wymaga sama dysza i filtr. Ilość niezbędnych czynności jest duża, dlatego przegląd  specjalisty gwarantuje znacznie większą pewność, że system centralnego ogrzewania będzie działał sprawnie i bez awarii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz