Artykuł sponsorowany

Jak działa kocioł z podajnikiem?

Jak działa kocioł z podajnikiem?
Węgiel, ekogroszek i inne paliwa stałe stanowią najchętniej wybierane przez polskich konsumentów źródła ogrzewania domu – przede wszystkim ze względu na bardzo niską cenę. Jednak wadą tego typu paliw jest konieczność regulowania ich ilości w komorze spalania. Skutecznym i bardzo wygodnym rozwiązaniem są tak zwane podajniki – w jaki sposób one działają i dlaczego znacznie poprawiają komfort korzystania z pieca?

Kocioł z podajnikiem – jak to działa?

Kotły wyposażone w podajniki paliwa fachowo nazywane są kotłami retortowymi. Poza podajnikiem posiadają one jeszcze dwa urządzenia, które zasilana są energię elektryczną – wentylator oraz mikroprocesor sterujący. Jakie funkcje pełni każde z nich?

  • Podajnik – zgodnie ze swą nazwą odpowiedzialny jest za podawanie paliwa znajdującego się w specjalnym zasobniku do komory spalania.

Podajniki mają formę ślimaka, który poprzez obrót stopniowo przemieszcza paliwo w kierunku komory – wyjaśnia Jan Jańczak, właściciel firmy produkującej kotły c.o. - im wyższa prędkość obrotu, tym większa wydajność podawania paliwa. Paliwem, które szczególnie dobrze sprawdzi się do kotłów z podajnikiem jest ekogroszek, czyli węgiel o uziarnieniu w granic 5 do 25 mm – wynika to z faktu, że większe ziarna mogą prowadzić do zapchania się podajnika.

  • Wentylator – jego zadaniem jest dostarczenie do komory świeżego powietrza, które jest niezbędne do tego, żeby paliwo mogło zostać skutecznie spalone. Analogicznie jak w przypadku zasobnika – im większa prędkość obrotów, tym większa ilość wtłoczonego do kotła powietrza, zatem prędkość wentylator powinna być dostosowana do wydajności spalania.
  • Mikroprocesor sterujący – odpowiedzialny jest za sterowanie pracą podajnika i wentylatora. Może on pracować zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami bądź na podstawie odczytów z czujników pokojowych lub pogodowych, które dostarczają informacje o temperaturze w domu i na zewnątrz.

Kotły z podajnikiem – zalety i wady

Kotły retortowe, podobnie jak każde inne urządzenie, posiada swoje zalety i wady. Zacznijmy od tych pierwszych, czyli przede wszystkim wygody korzystania. Zasobnik kotła można jednorazowo wypełnić paliwem wystarczającym na nawet kilka dni ogrzewania – to bardzo komfortowe rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych kotłów węglowych, do których należy regularnie co kilka godzin dorzucać paliwa w celu podtrzymania spalania. Takie spalanie jest również bardzie ekonomiczne – mikroprocesor sterujący pracą podajnika bardzo dokładnie określa, jaką ilość paliwa należy zużyć w danej jednostce czasu, żeby utrzymać temperaturę wewnątrz budynku na pożądanym poziomie. Przy ręcznym uzupełnianiu paliwa nie jest to tak proste – jeśli dorzucimy do zwykłego kotła za mało węgla, nie uzyskamy odpowiedniej temperatury, jeśli zbyt dużo, po prostu zmarnujemy paliwo. Kocioł retortowy to zatem rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Z drugiej strony kotły mają pewne wady. Poza wyższą w porównaniu do zwykłych kotłów ceną, potrzebują one do pracy stałego dostępu do energii elektrycznej. Jeśli dojdzie do długotrwałej awarii, kocioł z powodu zatrzymania dostawy paliwa zacznie się wychładzać.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz