Artykuł sponsorowany

Piecyki gazowe – bezpieczne czy nie?

Piecyki gazowe – bezpieczne czy nie?

Z piecykiem gazowym zetknąć się można kupując lub wynajmując mieszkanie w bloku starszej generacji. Wiele osób ma obawy przed tym urządzeniem, zwłaszcza w obliczu medialnych doniesień o kolejnym zatruciu czadem. Jak dbać o piecyk gazowy, aby działał bez zarzutu?

Rodzaje piecyków gazowych

Piecyki gazowe – inaczej zwane kotłami – mogą być wiszące lub stojące. Pierwszy typ jest niewielki, a drugi ma rozmiar małej lodówki. Wyróżniamy również kotły wielo- i jednofunkcyjne, a więc podzielone ze względu na sposób podgrzewania wody. Piecyki gazowe produkowane są także z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Najczęściej montujemy je nad wannami w łazience lub w kuchni. Użytkownicy piecyków niepokoją się często o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, które może być zagrożone ze względu na możliwość wydzielania się szkodliwego czadu. Można jednak skutecznie zadbać o to, by taka sytuacja się nie zdarzyła. Odpowiednia eksploatacja urządzenia, regularne przeglądy oraz serwis, przeprowadzony przez fachowca posiadającego niezbędne uprawnienia, to odpowiedzialne i skuteczne działania zapobiegające ewentualnemu zatruciu szkodliwym gazem.

Czad – niebezpieczny gaz

Czad to inaczej tlenek węgla. Wydobywa się w sytuacji, gdy zbyt mała ilość powietrza dopływa do paleniska. Jest to niestety gaz bezwonny i trujący dla człowieka. Nie możemy go wyczuć, a do zatrucia dochodzi bardzo szybko i praktycznie niezauważalnie. Aby móc kontrolować wszelkie nieprawidłowości warto zaopatrzyć się w czujnik czadu. Jest to urządzenie, które sygnalizuje użytkownikowi piecyka, kiedy stężenie tlenku węgla jest za duże. W takiej sytuacji włącza się alarm, informujący nas o niebezpieczeństwie. Czujniki czadu można kupić np. w markecie budowlanym, a ich ceny oscylują w granicach 100-200 złotych. Niektóre z piecyków wyposażone są w zabezpieczenie przed cofaniem się spalin, które wyłącza grzejnik w przypadku wydostania się spalin do pomieszczenia.

Przeglądy piecyków gazowych

Coroczne wizyty kominiarza lub innej osoby uprawnionej do sprawdzania instalacji gazowej w pomieszczeniach to konieczność. Kolejną istotną kwestią jest również odpowiednia wentylacja mieszkania. Nowoczesne okna są bardzo szczelne, dlatego należy je często otwierać, aby usprawniać obieg powietrza w domu. Trzecim sposobem zapobiegania niebezpieczeństwu jest kontrola sprawności piecyka gazowego. Wiele firm, np. Autoryzowany Serwis Junkers PUW Borycki Henryk oferuje kompleksową usługę serwisową. Eksperci od tego typu usług posiadają uprawnienia gazowe, a nierzadko również elektryczne. Konserwacje i kontrole piecyków pozwolą naszym urządzeniom działać bez zarzutu, a nam dadzą pewność korzystania z bezpiecznego urządzenia.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz