Artykuł sponsorowany

Ochrony katodowe – do czego służą?

Ochrony katodowe – do czego służą?

Zadaniem ochron katodowych jest zabezpieczanie przed korozją elektrochemiczną. Zasady działania tych ochron są dość proste. Niestety – łatwe w teorii rozwiązania często sprawiają problemy w praktyce. Dlatego wytwarzanie takich ochron to trudna sztuka. Jak one działają? I gdzie najczęściej są stosowane? Odpowiedzi przedstawiamy w poniższym artykule.

Prądem w korozję

Ochrony katodowe działają w oparciu o metodę galwanotechniczną, która pozwala przenosić w elektrolicie metal z jednej elektrody na drugą. To nie czary – to fizyka. U podstaw całej metody leżą prawa zachowania ładunku i prawo Faradaya, które wiąże ładunek elektryczny z masą metalu. Najprościej będzie wyjaśnić to na przykładzie. Weźmy metal zanurzony w środowisku elektrolitycznym. Jeżeli ładunek elektryczny przepłynie przez granicę faz między metalem a środowiskiem elektrolitycznym, taki sam ładunek musi przepłynąć w drugą stronę. Dzieje się tak, bo zgodnie z prawem zachowania ładunku procesowi utleniania na granicy faz towarzyszyć musi równoważne zjawisko przeciwne. Korozja to także dwie równoważne reakcje, występujące z udziałem prądu – utlenianie i redukcja tlenu. W jaki sposób ochrony katodowe temu zapobiegają? Po prostu kierują na metalowy obiekt przepływ prądu stałego od strony środowiska. Prąd ten równoważy wypływający z metalowego zbiornika prąd korozyjny i w efekcie redukuje do zera proces korozji.

Sprawa dla fachowców

Założenie ochron katodowych nie jest łatwym zadaniem. Poradzą sobie z nim tylko najlepsi fachowcy. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie i rozmieszczenie elektrod dostarczających prąd ochrony katodowej – czyli anod. Mogą być umieszczone w ziemi lub w wodzie. Zadaniem fachowca jest też regulacja płynącego przez nie prądu, tak, żeby miał odpowiednie natężenie.

Firma END CORR specjalizuje się w montażach instalacji ochron katodowych zabezpieczających pod­ziemne zbiorniki paliwowe, zbiorniki gazowe i inne przed korozją. Stan ochrony katodowej monitorowany jest za pomocą diod LED – mówi właściciel firmy END CORR. Zakład Specjalistycznych Instalacji i Urządzeń Elektrycznych. W. Ciarka. 

Założenie takich ochron może pozornie wydawać się prostym zadaniem, jednak radzą sobie z nim tylko najlepsi eksperci.

Zastosowanie ochron katodowych

Gdzie stosowane są najczęściej ochrony katodowe? Niestety to rozwiązanie nie wszędzie się sprawdzi. Zanim się na nie zdecydujemy musimy koniecznie przeanalizować najważniejsze cechy środowiska, w którym ochrony miałyby pracować. Ważna jest między innymi wilgotność i pH gruntu, ale też zasolenie wody, obecność prądów błądzących i instalacji odgromowych. Tego rodzaju ochrony stosowane są w gruncie tylko w przypadku zbiorników o bardzo małych wymiarach. Mogą to być na przykład zbiorniki paliw. Zbiorniki muszą być ponadto dobrze izolowane. Powinny się też znajdować w środowisku o małej rezystencji. Takie ochrony nie sprawdzą się w dużych instalacjach, które nie są odpowiednio izolowane, stykają się z gruntem o różnych właściwościach albo są połączone instalacją odgromową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz