Artykuł sponsorowany

Nowoczesne systemy wentylacyjno-klimatyzacyjno-grzewcze

Nowoczesne systemy wentylacyjno-klimatyzacyjno-grzewcze

Wentylacja, klimatyzacja, nagrzewanie, chłodzenie – cztery pozornie różniące się od siebie procesy służą jednemu celowi, jakim jest stworzenie najbardziej komfortowych warunków we wnętrzach. Dziś mogą one stanowić samodzielne systemy lub być jedną skomasowaną instalacją o kilku różnych funkcjach.

Wentylacja – dostarczanie tlenu do pomieszczeń

Podstawą komfortu wnętrz mieszkalnych i pomieszczeń służbowych jest nie tylko właściwa temperatura, ale również natlenienie. Nie jest tajemnicą, że niski poziom tego pierwiastka przyczynia się do zaburzeń koncentracji, problemów ze wzrokiem, ograniczonej reakcji psychofizycznej oraz takich dolegliwości, jak bóle i zawroty głowy, ciężkość ciała, a nawet omdlenia. Szczelne wnętrze bez klimatyzacji zachowa wprawdzie odpowiednią temperaturę, ale systematyczne zużycie tlenu wpłynie na nasze samopoczucie. Nie bez powodu długo siedząc za biurkiem lub przed telewizorem odczuwamy senność i znużenie. Warto wtedy wyjść na spacer lub otworzyć okno. Niestety w chłodniejszych okresach roku nie zawsze jest to możliwe, dlatego rozwiązaniem okazuje się wentylacja. 

W pomieszczeniach, w których nie zależy nam na stratach ciepła, także w czasie lata, kiedy temperatury na zewnątrz są stosunkowo wysokie, wystarczy nam najprostszy, grawitacyjny system wentylacyjny, który nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych urządzeń. Zasada jego działania opiera się na naturalnym ciągu w specjalnie zainstalowanych kanałach, zakończonych odpowiednimi nawiewnikami. Niestety taki system wentylacyjny nie ma racji bytu w domach energooszczędnych, w których uszczelnianie każdej najmniejszej szczeliny nie pozostawia miejsca na otwarte wyloty w ścianach. W takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzają się złożone systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej, dodatkowo wyposażone w system wymiany ciepła. 

Odzyskiwanie cennego ciepła a ogrzewanie wnętrz

Wymiana powietrza jest niezbędna szczególnie w nowych domach, w których tlen nie dociera żadnymi szparami i nawet okna są wyjątkowo szczelne. Poza wentylowaniem równie ważne jest też utrzymanie we wnętrzu odpowiedniej temperatury, co ma duże znaczenie dla komfortu termicznego i dobrego samopoczucia. Pogodzenie jednego z drugim w okresie zimowym jest trudne, ale dla chcącego nie ma nic trudnego, a tym bardziej nie jest to przeszkodą dla nowoczesnej myśli technicznej. W nowoczesnych systemach wentylacyjnych instaluje się tzw. rekuperatory, czyli specjalne urządzenia z wewnętrznym wymiennikiem ciepła, które kierują energię cieplną z wydmuchiwanego powietrza do tego wtłaczanego do wnętrza. 

Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie tego, co w tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej trafia poza mury budynku, a straty są minimalne, bo sięgające około 10%. Proces przypomina nieco stosowanie ciepłego nawiewu w kabinie samochodu, gdzie przez system wewnętrznej wentylacji wtłaczane jest powietrze z zewnątrz ogrzane przez silnik. W systemach domowych dodatkowo wmontowuje się w taki układ pompę ciepła, która pozyskuje energię cieplną z zewnątrz, spod powierzchni gruntu, uzupełniając straty wynikające z wentylacji. To sposób na wyjątkową oszczędność wydatków na ogrzewanie.

Chłodzenie – jeszcze jeden krok w przód

Kiedy w budynku decydujemy się wyłącznie na wentylację, rezygnując z systemu klimatyzacji, zastosowanie wymiennika ciepła w rekuperatorze może nam też przynieść wiele korzyści latem. Kiedy w pomieszczeniu jest bardzo gorąco, zmiana trybu pracy urządzenia sprawi, że tym razem nadmiar ciepła będzie przekazywany na zewnątrz budynku, a chłodniejsze powietrze zostanie wtłoczone do wnętrza i obniży w nim temperaturę. Kolejnym elementem, który – podobnie jak pompy ciepła – pomaga w uzyskaniu doskonałych efektów, są stosowane w systemach klimatyzacji wytwornice wody lodowej, które jeszcze efektywniej odzyskują ciepło, dostarczając zimne powietrze

„Niska temperatura powietrza jest szczególnie ceniona w okresie upałów, kiedy ponad 30-stopniowe temperatury źle wpływają na nasze samopoczucie, powodując dekoncentrację i zaburzenia niektórych funkcji poznawczych. Długie przebywanie w biurze czy we własnym salonie wymaga stworzenia lepszych warunków, dzięki którym unikniemy ryzyka udaru cieplnego czy omdlenia” – przypomina specjalista z firmy zajmującej się zintegrowanymi systemami ogrzewania nadmuchowego, wentylacji i klimatyzacji Włodarczyk Instalacje Sp. z o.o.

Systemy „3 w 1”

Nietrudno domyślić się, że instalowanie specjalnych urządzeń i prowadzenie kanałów wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego nowoczesne firmy jak Włodarczyk Instalacje Sp. z o.o. specjalizują się dziś w projektowaniu i budowaniu na zamówienie tańszych, kompleksowych systemów, łączących w sobie wszystkie powyższe elementy. Systemy te wymagają dostosowania do warunków konkretnego budynku, dlatego ważne jest dokładne obliczenie kubatury, rozmieszczenia nawiewników wentylacyjnych, rekuperatorów i innych składowych całości, dzięki którym system będzie efektywnie dostarczał tlen, odzyskiwał ciepło, a w czasie upałów chłodził. 

Wśród stosowanych przemysłowo urządzeń w takich systemach znajdują się też klimakonwektory mające za zadanie utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Częściej takie rozwiązania stosuje się w biurowcach i firmach niż w domach jednorodzinnych. Ostatecznie każde z rozwiązań ma zawsze jeden i ten sam cel, jakim jest zapewnienie jak najlepszych warunków przy jak najmniejszym nakładzie finansowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz