Materiał Partnera

Odpylanie w przemyśle drzewnym – o czym należy pamiętać?

Odpylanie w przemyśle drzewnym – o czym należy pamiętać?

Pracownicy przemysłu drzewnego narażeni są na wiele niebezpieczeństw związanych ze środowiskiem ich pracy. Jednym z najbardziej zagrażających zdrowiu czynników jest duże zapylenie pochodzące z obrabianego drewna. Nad pyłami, wiórami i trocinami ciężko jest zapanować, dlatego też w tartakach wykorzystuje się specjalne systemy odpylające. Jakie urządzenia sprawdzą się w tym celu najlepiej?

Pył drzewny- negatywne skutki dla zdrowia pracowników

Zapylenie powietrza kurzem drzewnym oraz pozostałościami po obróbce mechanicznej tego surowca stanowi duże zagrożenie dla zdrowia pracowników. Najbardziej narażony jest oczywiście układ oddechowy. Pyły drewna twardego- takiego jak np. dąb- uważane są wręcz za rakotwórcze. Ponadto- podczas codziennej pracy- pyły wraz z wdychanym powietrzem dostają się do płuc, powodując ich stopniowe uszkodzenie. Mimo że pracownicy stosują odzież ochronną i maski , część odpadów i tak przedostaje się do organizmu. Jednak problemy ze zdrowiem to nie jedyne konsekwencje dużego zapylenia pomieszczeń. Może być ono przyczyną pożaru lub nawet wybuchu. Nagromadzony w jednym miejscu pył prowadzi do powstania obłoku pyłowego. Nawet najmniejsze zaiskrzenie mechaniczne może skończyć się eksplozją. Jak informuje specjalista z firmy NEU-JKF – żeby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiedni komfort pracy podwładnym, przedsiębiorcy powinni zdecydować się na montaż specjalistycznych systemów odpylających, które zagwarantują optymalne odpylanie pomieszczeń, gdzie dokonuje się mechanicznej obróbki drewna.

Z czego składają się systemy odpylające?

Każde stanowisko pracy, które przyczynia się do powstawania zapylenia,  powinno być wyposażone w miejscowy odciąg, na który składają się takie elementy jak:

  • części ssawne,
  • wentylator promieniowy,
  • odpylacz,
  • przewody wentylacyjne.

Projektowanie i montaż systemu odpylającego dla przemysłu drzewnego, powinno być dokładnie przemyślane. Z tego też względu dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy – dzięki specjalistycznej wiedzy i ogromnemu doświadczeniu- dopasują najbardziej optymalne rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. Wentylacja miejscowa nie może dopuścić do rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Musi zatem wyróżniać się nieprzeciętną trwałością, którą gwarantują wysokiej jakości materiały użyte do jej produkcji. Ważne jest, by pamiętać też o systematycznym czyszczeniu całej instalacji, szczególnie w miejscach, gdzie dochodzi do jej rozgałęzienia. Zaniedbanie tej czynności może skutkować znacznym pogorszeniem się wydajności systemu odpylania.

Opracowanie:
Wolsztyn, Berzyna 81
tel. 68 347 07 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz