Na jakie parametry zwrócić uwagę, poszukując idealnych okien do domu?

Na jakie parametry zwrócić uwagę, poszukując idealnych okien do domu?
Wybór okien to nie tylko ważna decyzja na lata, ale również niełatwa. Cena nie powinna być tu decydującym czynnikiem. Ważne jest takie dostosowanie parametrów okien, aby zapewniały one komfort mieszkania i były ekonomiczne w użytkowaniu. Idealnie dobrane okna z jednej strony uwzględniają potrzeby mieszkańców, a z drugiej - spełniają warunki techniczne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Oznacza to, że istotne są nie tylko funkcjonalność i estetyka, ale również parametry techniczne. To właśnie na te ostatnie należy zwracać największą uwagę, dokonując wyboru.

Izolacyjność cieplna

To jeden z najistotniejszych parametrów, na jaki należy zwracać uwagę. Oznaczany jest symbolem „Uw” i określa przepuszczalność termiczną okna. Niestety, często producenci ograniczają się do podawania wskaźnika, który dotyczy tylko samej szyby (Ug). Warto na to zwrócić uwagę, wybierając okno i żądać informacji na temat parametru Uw. Im niższa wartość tego wskaźnika, tym lepsza izolacyjność termiczna i mniej ciepła ucieka z pomieszczenia.

Optymalna wartość współczynnika przenikania ciepła jest dokładnie określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja tych zapisów przewiduje stopniowe zwiększanie izolacyjności okien w ciągu kilku najbliższych lat i określa maksymalną wartość współczynnika Uw:
  • do końca 2015 roku - 1,3 W/(m2K),
  • do końca 2020 roku - 1,1 W/(m2K),
  • od początku 2021 roku - 0,9 W/(m2K).
Systematyczne podnoszenie wartości izolacyjności okien ma pozwolić producentom stopniowo dostosować się do nowych warunków budowlanych (źródło: isap.sejm.gov.pl).

Wybór szyby

Szyba to oczywiście kluczowy element okna. Również ona nie powinna być wybierana ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe. Szyby powinny zapewniać zarówno dobrą izolacyjność cieplną, jak również akustyczną. I także tym razem niższy współczynnik przenikania ciepła Ug oznacza lepszą jakość szyby i mniejsze straty energii cieplnej.

Najczęściej spotykany na rynku pakiet szybowy zawiera jedną szybę niskoemisyjną, a przestrzeń międzyszybowa wypełniana jest argonem.

Izolacyjność akustyczna

To szczególnie ważny parametr dla osób mieszkających blisko hałaśliwych, ruchliwych dróg. Określa on zdolność okna do izolowania wszelkich dźwięków dobiegających z zewnątrz. W tym przypadku duży wpływ na izolacyjność ma zastosowane w oknie przeszklenie. Ważna jest grubość szyb, ale również ich liczba. Nie bez znaczenia pozostają także odstęp pomiędzy poszczególnymi szybami, gaz użyty do wypełnia luki oraz uszczelnienie ościeżnicy.

Parametr określający izolacyjność akustyczną to Rw. Jego poziom należy dobierać w zależności od tego, w jakim miejscu wybudowano dom lub znajduje się mieszkanie. Na przykład dla obszarów wiejskich wystarczą okna o Rw 25dB, ale już okna w dużych, hałaśliwych miastach powinny posiadać Rw co najmniej 40 dB.

Wybór okien to decyzja, której konsekwencje pozostają na lata. Tym bardziej warto dołożyć wszelkich starań, aby wybór ten był trafiony pod wieloma względami.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz