Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

Poddasze to dodatkowa przestrzeń domu, którą można z powodzeniem wykorzystać jako sypialnię, pokój dzienny czy pracownię. Aby jednak przebywanie pod dachem budynku było komfortowe, warto zapewnić sobie odpowiedni dopływ światła dziennego. To możliwe, jeśli zdecydujemy się na montaż okna dachowego. W jaki sposób wybrać odpowiednie i na co zwrócić uwagę?

Montaż okna na dachu wydaje się być nieco bardziej skomplikowany niż umieszczenie go w okiennicy znajdującej się w ścianie. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że trzeba zachować równowagę między odpowiednim doświetleniem przestrzeni, komfortem otwierania i zamykania a bezpieczeństwem konstrukcji. Oto kilka najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę, dobierając okna dachowe.

Drewno czy PVC?

Profile okien dachowych produkowane są zasadniczo z trzech rodzajów materiału:

  • najbardziej standardowe są okna drewniane – ich ramy są najczęściej wykonane z drewna sosnowego, klejonego warstwowo; wyróżniają się najbardziej naturalnym wyglądem, a za trwałość odpowiada impregnacja próżniowa oraz malowanie lakierem proszkowym w naturalnym odcieniu,
  • okna drewniane z powłoką poliuretanową wykorzystuje się na poddaszach, które zostały zaadaptowane np. na kuchnię czy łazienkę – tam, gdzie panuje wyższa wilgotność,
  • równie często stosuje się profile aluminiowe połączone z PVC – odporne na korozję, wilgoć i wzmocnione; dobrze nadają się na dachy o mniejszym spadzie i mogą być zastosowane w każdym typie pomieszczenia.

Wybierając okno, np. z firmy Top Okna, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale również na klasę. Najlepszym wyborem będą te o wyższej jakości, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną oraz akustyczną – te parametry szczególnie na dachu mają znaczenie.

Zwróć uwagę na sposób zamykania

Standardowe okna uchylamy bądź otwieramy na oścież. Dachowe jednak, montowane pod kątem, otwierają się inaczej. Najczęściej stosowanym systemem jest obrotowy – po odblokowaniu mechanizmu okno obraca się jakby dookoła poziomej osi. Ale uwaga: nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli warunki techniczne na poddaszu nie pozwalają na zamontowanie okna na wysokości co najmniej 130 cm, warto wybrać model z mechanizmem uchylno-obrotowym lub o podwyższonej osi obrotu z naświetleniem dolnym.

Warto pamiętać również o doborze właściwej wielkości okien dachowych – o dokonanie pomiarów najlepiej poprosić specjalistę. Proporcje wyznacza się, określając stosunek wielkości okna do powierzchni podłogi. Zasadniczo nie powinien być on mniejszy niż 1:8. Fachowiec weźmie również pod uwagę kąt nachylenia dachu – im jest on większy, tym mniejsze powinno być okno.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz