Karpiówki, esówki, dachówki zakładkowe – czym się różnią?

Karpiówki, esówki, dachówki zakładkowe – czym się różnią?
Jedną z kluczowych decyzji na etapie projektowania, a potem budowy domu jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. W Polsce, obok blachy czy materiałów bitumicznych, bardzo dużą popularnością cieszą się dachówki, które gwarantują nie tylko trwałość dachu, ale również jego duże walory estetyczne.

Szeroki asortyment dachówek

Obecnie można wybierać z szerokiego asortymentu dachówek, zarówno ceramicznych, jak i cementowych. Przed laty te ostatnie były tylko szare, teraz oferowane są w różnej kolorystyce (z połyskiem lub matowe), dzięki nowoczesnym procesom barwienia i malowaniu już po ich ukształtowaniu. Dwukrotne malowanie dodatkowo zabezpiecza powierzchnię dachówek przed zabrudzeniem - wspominają eksperci z magazynu "Murator" (źródło: muratordom.pl). Dachówki cementowe są tańsze, ale za to ceramiczne charakteryzują się większą trwałością. Jednak wyboru pomiędzy dachówkami można dokonywać nie tylko ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, ale również ze względu na ich kształt.

Karpiówki

Ich nazwa pochodzi od tego, że po ich ułożeniu pokrycie dachu wygląda jak łuski karpia. Dachówki tego typu wytwarzane są zarówno jako cementowe, jak i ceramiczne. Powierzchnia karpiówek jest gładka, bez żadnych żłobień, jednak czasem występują także wersje prążkowane. W dolnej części dachówki te posiadają tzw. nosek, dzięki któremu zawiesza się karpiówki na łacie, a w górnej znajdują się dwa otwory do mocowania. Można je układać pojedynczo (na łacie jeden rząd dachówek), podwójnie (dwa rzędy), w łuskę (jeden rząd, ale karpiówki z wyższego rzędu zachodzą na te z niższego na przynajmniej ½ dachówki) lub w koronkę (dwa przesunięte wobec siebie rzędy karpiówek na każdej łacie, wyższy rząd zachodzi na niższy na ¼ dachówki).

Esówki

Zwane są także holenderkami, swoim kształtem przypominają literę S, stąd właśnie nazwa „esówki”. Rozróżniamy wersję pojedynczą z jednym grzbietem lub podwójną z dwoma grzbietami. Montuje się je na zakładkę, dzięki czemu pokrycie dachu staje się bardziej szczelne. W przypadku esówek można wybierać spośród bogatej kolorystyki, a do tego oferowane są dachówki o zróżnicowanych powłokach, jak np. naturalne lub pokryte glazurą.

Dachówki zakładkowe

Jest to obecnie bardzo popularne pokrycie ceramiczne. Dachówki zakładkowe zawdzięczają swoją nazwę sposobowi układania, ponieważ poszczególne dachówki zachodzą na siebie zarówno w poziomie, jak i w pionie. Wytwarzane są w dwóch wersjach: z pojedynczym lub z podwójnym zamkiem, który może być boczny (wzdłuż dłuższych krawędzi) albo dolno-górny (jeden zaczep na dole, drugi na górze).

Kiedy stosować?

Karpiówki często wykorzystuje się przy małych powierzchniach pokryć dachowych lub przy dachach posiadających takie elementy jak lukarny lub wole oko, a więc przy bardziej skomplikowanej strukturze.

Esówki, dzięki swojemu przekrojowi litery S, sprawiają, że dachy zyskują niepowtarzalny, bardzo ładny wygląd, a do tego charakteryzują się ciekawym, pofalowanym kształtem, który jednocześnie zapewnia bardzo dobrą ochronę przed deszczem czy śniegiem. Dzięki charakterystycznemu zakrzywieniu tych dachówek woda spływa szybciej, a z powodu niepalności i dużej odporności mechanicznej chętnie wykorzystywane są przy renowacji zabytkowych dachów i obiektów sakralnych.

Dachówki zakładkowe bardzo ładnie wyglądają i doskonale sprawdzają się na prostych połaciach dachowych, bez dodatkowych zdobień architektonicznych, a do tego zapewniają zwiększoną szczelność. Duży wybór kolorystyki dachówek i ich rodzajów sprawia, że współczesne dachy domów mogą nie tylko być piękne pod względem estetycznym, ale również stają się trwalsze i szczelniejsze.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także