Artykuł sponsorowany

Izolacja termiczna budynków – wizja przyszłości

Izolacja termiczna budynków – wizja przyszłości

Ciągły postęp techniczny sprawia, że wobec wykorzystywanych materiałów czy dostępnych produktów  codziennego użytku mamy coraz większe oczekiwania. Tendencja ta zaznacza się również w budownictwie, gdzie stale poszukuje się sposobów na oszczędzanie energii.

Moda na oszczędzanie

Ostatnie dziesięciolecia, a także fakt, że wchodząc do Unii Europejskiej, musieliśmy przystosować się do jej wymagań, sprawiły, że w budownictwie domów mieszkalnych zaczęto coraz większą uwagę zwracać na izolację termiczną. Nie tyle chodzi tutaj o utrzymanie ciepła w pomieszczeniach, co o oszczędzanie energii, jaką wykorzystujemy na dogrzewanie pomieszczeń. Paliwo – zwłaszcza to nieodnawialne – nie tylko kosztuje, ale też powoli wyczerpuje się i pora zacząć intensywnie myśleć o oszczędzaniu. Być może dla wielu osób fakt spalenia zimą kilku metrów sześciennych gazu czy węgla mniej nie ma aż takiego znaczenia, jednak w skali globalnej, sumując te oszczędności we wszystkich gospodarstwach, może się okazać, że zachowamy zapasy na kilkadziesiąt lat dłużej. Jednym ze sposobów na oszczędzanie energii jest odpowiednia izolacja termiczna budynków.

Nanotechnologia w akcji

Nanotechnologia to dla wielu osób wciąż jeszcze pojęcie abstrakcyjne, kojarzące się z mikroskopijnymi robotami urzędującymi w ciele człowieka. W rzeczywistości jest ona już stosowana od lat w medycynie, produkcji chemicznej, oponiarskiej oraz produkcji płyt warstwowych do izolacji budynków. Jej wykorzystanie stanowi dowód wysokiego poziomu nowoczesności otrzymywanych produktów, dzięki czemu można zatrzymać jeszcze więcej ciepła w budynku. Osiągane są też coraz lepsze parametry przenikalności nawet w przypadku stosowanych od lat materiałów. Przykładem są produkowane przez firmę Kingspan Sp. z o.o. płyty izolacyjne ścienne z rdzeniem ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej, które po ponad 40 latach stosowania w przemyśle budowlanym osiągnęły jeszcze wyższy poziom izolacyjności i ognioodporności. Nowoczesne systemy izolacyjne są również o wiele trwalsze, bowiem standardowo wytrzymują ponad 40 lat. To inwestycja nie na jedno, a na co najmniej dwa pokolenia i kolejny sposób na ograniczenie kosztów.

Nie tylko izolacyjność, ale i praktyczność oraz estetyka

Współcześnie stosowane materiały izolacyjne to jednak nie tylko doskonała izolacyjność, dzięki której pozwalają one na oszczędzanie energii w domach mieszkalnych, a także chłodniach i obiektach przemysłowych. Atutem płyt warstwowych z rdzeniem IPN jest ich estetyczność i łatwość montażu. Niewielka waga pozwala na umieszczenie również na powierzchni dachu, bez jego zbytniego obciążania, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku dużych powierzchniowo domów. Pianka umieszczona w okładzinie ze stali malowanej na różne kolory tworzy płytę, która zapewnia skuteczną izolację i estetyczne wykończenie elewacji budynku. Dużym wsparciem są liczne akcesoria montażowe, płyty narożne, ocieplane rynny dachowe, taśmy izolacyjne pozwalające do minimum ograniczyć miejsca narażone na straty ciepła. Budynek ocieplany płytami warstwowymi IPN jest o wiele oszczędniejszy w eksploatacji od tego, w którym wykorzystano inne materiały.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz