Formalności związane z przyłączeniem działki do sieci energetycznej

Formalności związane z przyłączeniem działki do sieci energetycznej

W Polsce działa co najmniej kilka zakładów energetycznych. Niezależnie od wyboru dostawcy energii inwestor musi liczyć się z tym, że będzie musiał dopełnić szeregu formalności, aby cieszyć się z przyłącza do sieci.

Strony www Strony www

Zanim na działce będzie można skorzystać z prądu, inwestor musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podstawą jest zapoznanie się z ofertami dostawców energii elektrycznej z najbliższej okolicy. Dzięki temu możliwe jest wybranie najkorzystniejszej oferty – za wykonanie przyłącza należy uiścić opłatę. To jednak dopiero początek – decyzji, które musi podjąć właściciel nieruchomości jest znacznie więcej. Konieczne będzie też zgromadzenie wielu dokumentów, na podstawie których zakład energetyczny wyda decyzję o wykonaniu przyłącza.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Informacje o dokumentach, które inwestor będzie zobowiązany dostarczyć do wybranego dostawcy energii, można zdobyć zarówno w punktach obsługi klienta, jak i na prowadzonej przez niego stronie internetowej. Niezbędna będzie m.in. mapa geodezyjna i dokumenty potwierdzające, że osoba zainteresowana jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (np. wypis z księgi wieczystej lub dokumenty potwierdzające nabycie nieruchomości – akt notarialny).

Każdy dostawca energii elektrycznej wymaga również, aby inwestor dostarczył informacje na temat średniego zużycia energii. Tu może przydać się pomoc specjalistów – nie każdy właściciel nieruchomości będzie potrafił dokonać szacunku. Tymczasem od tej wartości zależy to, ile odbiorników zostanie zamontowanych.

Ile trwa wydanie decyzji?

Choć niektórym trudno w to uwierzyć, to trzeba pamiętać, że zakłady energetyczne nie mają obowiązku wydawania decyzji od ręki – może im to zająć długie miesiące. Zdarza się, że inwestor na odpowiedź czeka nawet… rok. Ciężko wyobrazić sobie taki przestój na budowie, dlatego też osoby bardziej zapobiegliwe od razu zaopatrują się w generatory prądotwórcze. Posiadanie takiego urządzenia sprawia, że nawet długie oczekiwanie na załatwienie spraw nie jest przeszkodą w budowie domu.

Warto się zabezpieczyć

Załatwienie formalności to jedno. Kolejną przeszkodą mogą być warunki techniczne. Niestety, w przeszłości zdarzało się, że właściciel działki, który zgłaszał się do zakładu energetycznego, nie mógł być jego klientem z uwagi na warunki techniczne. Dziś sytuacja prezentuje się inaczej, bo dokument potwierdzający brak przeszkód do korzystania z usług zakładu energetycznego inwestor musi dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę.

Ponieważ formalności mogą być uciążliwe, warto odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć. Jak? Najlepiej złożyć wniosek o przyłączenie działki do sieci energetycznej jak najwcześniej. Specjaliści wskazują, że nie ma przeszkód, aby dokumenty złożyć tuż po zakupie działki, czyli jeszcze przed wykonaniem pierwszych robót. Dzięki temu inwestor zyska pewność, że będzie mógł korzystać z energii elektrycznej, gdy na placu budowy pojawią się pracownicy firmy budowlanej. Takie rozwiązanie eliminuje również dodatkowe koszty, czyli zakup agregatu prądotwórczego.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz