Artykuł sponsorowany

Co nam grozi za rozbiórkę budynku bez zezwolenia?

Co nam grozi za rozbiórkę budynku bez zezwolenia?

Nie tylko rozpoczęcie budowy wymaga otrzymania oficjalnej zgody. Pozwolenie potrzebne jest także wtedy, kiedy planujemy rozbiórkę budynku. Dlaczego to takie ważne, jakie są odstępstwa od tej reguły i co może nam grozić za rozbiórkową samowolę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Podpowiadamy też, jak zorganizować rozbiórkę zgodnie z prawem.

Samowolna rozbiórka jest zabroniona

To, że jakiś budynek znajduje się na naszej prywatnej działce, nie znaczy, że możemy zrobić z nim, co tylko nam się podoba, bez niczyjej zgody. Tak samo, jak potrzebujemy pozwolenia na budowę, tak też niezbędne jest pozwolenie na rozbiórkę. Za rozebranie budynku bez zgody urzędników możemy ponieść poważne konsekwencje. Najczęściej kara za taką rozbiórkę nakładana jest w formie grzywny, które może poważnie obciążyć nasze konto. Dlatego rozbiórkę budynku trzeba zgłaszać, jednak są również wyjątki od tej reguły – bez zgody możemy rozebrać obiekty, na których budowę nie trzeba mieć pozwolenia – na przykład altany oraz budynki nieobjęte opieką konserwatorską, które są niższe niż 8 metrów i znajdują się w odległości od granicy działki, która wynosi przynajmniej połowę ich wysokości. Do rozbiórki najlepiej zatrudnić doświadczoną firmę, taką jak na przykład Błaszczak Grzegorz PHU Gregor. Tacy fachowcy uporają się z każdym wyzwaniem.

Co zrobić, by legalnie rozebrać budynek?

Poza wymienionymi wyżej wyjątkami konieczne jest przynajmniej zgłoszenie chęci rozbiórki. Trzeba wysłać w tej sprawie pismo do starostwa powiatowego. Powinniśmy w nim zawrzeć przede wszystkim informacje o zakresie i sposobie wykonania planowanych prac. Do wniosku wysyłanego do starostwa musimy dołączyć przede wszystkim zgodę na rozbiórkę właściciela obiektu, szkic, który przedstawia lokalizację przeznaczonego do rozebrania budynku, opis nie tylko samych robót, ale także sposobu zabezpieczenia ludzi i otoczenia, a także opinie innych organów, jeśli je posiadamy. Zgodnie z przepisami, jeśli nie dostaniemy z urzędu informacji o zablokowaniu naszego wniosku, po 30 dniach możemy rozpocząć prace rozbiórkowe.

Kiedy konieczna jest specjalna zgoda?

Jest kilka sytuacji, w których zwykła procedura zgłoszenia rozbiórki budynku nie wystarczy i potrzebna jest nam specjalna zgoda od organów zajmujących się ochroną środowiska. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których rozbiórka może pogorszyć warunki sanitarne otoczenia, zaburzyć stosunki wodne lub zaszkodzić środowisku. Często w takiej sytuacji prace rozbiórkowe muszą przebiegać według ściśle określonych wytycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz