Materiał Partnera

Wyburzanie ścian podczas remontu

Wyburzanie ścian podczas remontu

Planując generalny remont domu czy mieszkania warto zastanowić się nad zmianą układu pomieszczeń. Czy spełnia on oczekiwania, a może po prostu warto byłoby coś zmienić, aby zyskać więcej przestrzeni. Wyburzenie jednej czy dwóch ścian w domu może zmienić całkowicie jego wygląd i wpłynąć korzystnie na codzienne funkcjonowanie. Inaczej jest w mieszkaniach, gdzie nie zawsze ściany można wyburzyć, a jeśli w ogóle to trzeba uzyskać zgodę spółdzielni.

Wyburzanie ścian działowych

Ściany działowe mają mniejsze znaczenie niż ściany nośne. Pomimo tego warto ich usunięcie skonsultować z konstruktorem, który zweryfikuje, czy określona ściana nie naruszy konstrukcji mieszkania lub domu. Może się okazać, że rozbiórka ściany działowej doprowadzi do poważnych naruszeń. Wtedy warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem jakim może być wycięcie większego otworu na drzwi. Najwięcej problemu z wyburzeniem ścian działowych spotkać można w starym budownictwie. Często ceglane stropy były łączone ze ścianami działowymi za pomocą stalowych belek. Tworzyły one integralną całość, której naruszenie może przyczynić się do wygięcia się sufitu, a sąsiednie ściany nie będą w stanie odebrać wszystkich obciążeń budynku. W skrajnych przypadkach może dojść do zawalenia się części konstrukcji budynku. Dlatego wyburzenia ścian działowych powinny być dokonane po szczegółowych oględzinach ściany i całego pomieszczenia oraz budynku.

Czy można wyburzyć ścianę nośną?

Ściana nośna jak nazwa wskazuje skupia na sobie większość obciążenia i stanowi podstawę konstrukcyjna budynku. Jej wyburzenie lub rozbiórka nie jest zalecane. Jeśli planujemy usunięcie ściany nośnej lub przegrody obowiązkowo należy skonsultować to z architektem lub konstruktorem. Należy wykonać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym projekt przebudowy i otrzymać stosowne pozwolenie z urzędu na taki zakres prac. Projekt powinien zawierać obliczenia konstrukcyjne obciążeń oraz posiadać zaprojektowany podciąg. Właściciel budynku lub administracja również powinna zostać poinformowana o zamiarze ingerencji w ścianę nośną budynku. W blokach jest to szczególnie ważne ponieważ może to naruszyć znacząco konstrukcję budynku, a nawet doprowadzić do zawalenia. Dlatego władze spółdzielni mogą odmówić wydania zgody na rozbiórkę ściany nośnej.

Usunięcie ściany konstrukcyjnej wymaga zastąpienia jej podciągiem, który ma za zadanie odbierać obciążenia ze stropu i pozostałych ścian. Element ten wykonany jest najczęściej z betonu i może stanowić element dekoracyjny wnętrza.

Opracowanie:
Chełmek, Wyspiańskiego 2
tel. 48883564273
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz